Sonny Rollins - jazzový Bůh v Lucerně

Praha - Slavný jazzový saxofonista Sonny Rollins v samém závěru festivalu Struny podzimu dnes vystupuje ve Velkém sále pražské Lucerny. V České republice hraje na den přesně po 30 letech.

O Rollinsovi hovoří posluchači i novináři s úctou i díky jeho zásadnímu přínosu pro historii moderní hudby a jazzu. Tento saxofonista stál spolu s Charliem Parkerem, Milesem Davisem, Johnem Coltranem, Maxem Roachem a dalšími velikány ve 40. letech 20. století u základů moderního jazzu. A až do současnosti patří k absolutní žánrové špičce.

Díky festivalu Struny podzimu je Praha jednou z mála zastávek krátkého evropského turné, na kterém se Rollins obklopil elitní sestavou hvězdných spoluhráčů. Kontrabasista Bob Cranshaw, pozounista Clifton Anderson, kytarista Saul Rubin, bubeník Kobie Watkins a perkusista Sammy Figueroa sami o sobě představují extratřídu a kus historie i současnosti nejen jazzové hudby.

Sonny Rollins
Sonny Rollins

Miles Davis o něm ve svých pamětech píše: „Byla to legenda – pro spoustu mladých muzikantů prostě jejich Bůh. Ale já vím, že byl uzavřen sám do sebe. Byl to agresivní hráč plný inovací a přinášel vždycky nové hudební koncepce.“

A v dobách, kdy nebyl sám se sebou spokojen, uměl Rollins vystoupit z koloběhu popularity a rutiny, přemýšlet a cvičit o samotě. I to mu umožnilo vydržet na skutečné špičce kreativní hudební tvorby dodnes. Mnohá ocenění hudební a občanská vyznamenání provází jeho skromná slova: „Zůstal jsem poslední ze všech… Cítím jako svoji svatou povinnost všechny ty velké postavy jazzu stále připomínat… Ocenění mojí práce patří i jim, všem těm skvělým hráčům minulých let…“

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Největšímu žijícímu saxofonistovi věnovala při příležitosti jeho 80. narozenin britská BBC rozsáhlý dokument Beyond the Notes mapující jeho podivuhodnou hudební dráhu. Letos získal tři jazzové ceny Jazz Awards včetně ocenění pro nejlepšího hudebníka roku. Dostal i cenu pro album roku za Road Shows, Vol. 2 zahrnující živé nahrávky z koncertů v Japonsku i z koncertu v New Yorku k jeho 80. narozeninám, kde s ním hrál slavný altsaxofonista Ornette Coleman. Rollins obdržel i cenu pro nejlepšího tenorsaxofonistu.

Festival Struny podzimu je křižovatkou mezi jazzem a klasikou, tradicí i experimentem. Jeho program představuje výběr jazzu, klasické hudby, sofistikovaného crossoveru, staré hudby a worldmusic v podání nejvýraznějších osobností současné mezinárodní hudební scény.

Festival Struny podzimu uzavře 3. listopadu klubová noc Spotlight v Roxy / NoD, na které vystoupí mimo jiné bubeník Chris „Daddy“ Dave, jehož tvůrčí spolupráce sahá od mainstreamové Adele k Sonnymu Rollinsovi či Robertu Glasperovi, od Beyoncé přes Erykah Badu až k hiphopovým stars. Doplní jej poetická female MC a zpěvačka Akua Naru.