Šťovík, pečené brambory - komedie o tom, že rozhodčí jsou jenom lidi

Liberec - Šťovík, pečené brambory nezní věru příliš fotbalově, přesto je to název „nejen fotbalové komedie o třech mužích s píšťalkou“. Vegetariánský chod je oblíbeným jídlem jednoho z rozhodčích a právě o rozhodčích, co jsou také (jenom) lidé, představení v libereckém Divadle F. X. Šaldy je. Odehrávat se bude v asi dvě stě metrů vzdušnou čarou vzdáleném stadionu U Nisy, ale hrát se bude na jevišti, jestli mi rozumíš.

Komediálně laděných příběhů točících se kolem kulatého nesmyslu vzniklo v českém prostředí bezpočet. Stačí vzpomenout Bassovu Kapzubovu jedencátku, Poláčkovy Muže v offsidu, z poslední doby seriálový i filmový Okresní přebor anebo hru, která vznikla jako reakce na korupční skandál ve fotbalovém svazu, Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Žádná z nedávných ani aktuálních afér v tuzemské kopané se ale v libereckém představení neobjeví, možná jen při některé z repríz.

Fotbalovou komedii Šťovík, pečené brambory napsal maďarský autor Zoltán Egressy a celá se prý vejde do šatny fotbalových soudců, diváky zavede dokonce až do sprch. Napadlo vás někdy, co všechno může ovlivnit průběh fotbalového derby? ptají se tvůrci a připomínají, že rozhodčí jsou především lidmi, kteří si spolu s dresy, píšťalkou či kartami přinášejí na stadion taky vlastní mindráky, smutky a melancholie, jež jsou mnohdy ještě směšnější a absurdnější než samo fotbalové šílenství. „Každý rozhodčí bude pískat s určitým handicapem, ať už je to kocovina, nebo deprese,“ poznamenal dramaturg Tomáš Syrovátka.

  • Šťovík, pečené brambory / Ladislav Dušek, Václav Helšus, Martin Polách
    Šťovík, pečené brambory / Ladislav Dušek, Václav Helšus, Martin Polách autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK
  • Šťovík, pečené brambory / Václav Helšus, Ladislav Dušek a Martin Polách
    Šťovík, pečené brambory / Václav Helšus, Ladislav Dušek a Martin Polách autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK

Herci budou na divadelních prknech rozhodovat místní derby Liberec–Jablonec. Šatnu budou mít mezi dvěma pomyslnými tribunami. „Rozhodčí přijdou z ulice na zápas, před diváky se převléknou do rozhodcovského mundúru, odpískají zápas, publikum se je bude pokoušet zabít, což se jim nepovede, a nakonec rozhodčí odejdou domů. Mezitím se stane spousta zvratů,“ popsal příběh režisér Tomáš Svoboda. Sportovního tématu se dotkl už třeba v inscenaci Jaromír Jágr, Kladeňák, kterou stále s úspěchem hraje Městské divadlo Kladno.

Hlavním rozhodčím nezvyklého zápasu bude Martin Polách, asistenty na čarách zahrají Václav Helšus a Ladislav Dušek. Jejich zkušenosti s fotbalem jsou prý nevalné. Do rozhodcovského umění je zasvěcoval jejich kolega z opery Zdeněk Nádeník, který píská fotbalové zápasy na krajské úrovni. „Zasvětil nás do toho, jak se mává, jak se píská, jaká gesta rozhodčí používají,“ prozradil Polách. Herci se byli podívat dokonce na jeden zápas, který Nádeník pískal. „Hrálo se místní derby Krásná Studánka se Stráží nad Nisou. Byl to ostrý zápas, ale rozhodčí se nevyznamenali. Dali jen dvě žluté, to bylo málo,“ okomentoval utkání s nadsázkou Helšus.

Šťovík, pečené brambory / Václav Helšus a Martin Polách
Šťovík, pečené brambory / Václav Helšus a Martin Polách

Premiérový výkop Šťovíku, pečených brambor se odehraje v Malém divadle 2. listopadu. Tvůrci upozorňují, že scéna je jen pár metrů od stadionu Slovanu, takže inscenaci odehrají takřka na místě činu. Fotbalovou komedii už dříve uvedlo Dejvické nebo Slovácké divadlo.