Kapelu Mefisto čas nezavál

Praha - V pražské Malostranské besedě pokřtili 4. listopadu knihu Mefisto a co všechno odnes' čas…, jejímž autorem je bubeník této legendární kapely Milan Vobliza. Spoluautorkou se stala Marie Formáčková. Publikace z nakladatelství BVD nabízí autentické vzpomínky na skupinu i 60. léta minulého století, léta celkového společenského uvolnění a nástupu rokenrolu. Za kmotry dorazily osobnosti tuzemské hudby 60. a 70. let Pavel Sedláček, Václav Neckář, Pavel Černocký a Viktor Sodoma.

„Impulz k napsání knihy dala moje žena, když mě upozornila, že v publikaci o Divadle Rokoko jsou jenom malé zmínky o skupině Mefisto. Přitom v ní hrálo plno vynikajících muzikantů a zaslouží si samostatnou knihu,“ uvedl Vobliza.

Čtenáři se v knize například dozvědí řadu detailů z historie Mefista, například že jejich zakladatelem a nepsaným lídrem byl známý skladatel Karel Svoboda, že kapelou prošly takové osobnosti, jakými byli Viktor Sodoma a Karel Kahovec, nebo že Mefisto v 60. letech doprovázelo Golden Kids a bylo i doprovodnou kapelou Waldemara Matušky v letech jeho největší slávy.

  • Václav Neckář, Pavel Sedláček a Pavel Černocký
    Václav Neckář, Pavel Sedláček a Pavel Černocký zdroj: ČTK
  • Křest knihy Mefisto a co všechno odnes' čas
    Křest knihy Mefisto a co všechno odnes' čas zdroj: ČTK

„Jsou tam krásné fotky a dobré zážitky,“ sdělil Václav Neckář, který v den křtu za doprovodu Mefista vystoupil v jeho rokenrolovém programu s písní Ša-la-la-la-li.

Na akci nazvané Večer plný rock'n'rollu si návštěvníci připomněli nejen padesátiletou historii, ale i současnost skupiny Mefisto. „Jsem rád, že dorazil Vašek (Neckář) a já mu mohu poděkovat za tom, že prodal 80 000 kusů desky s písní Malé šípy, ke které jsem napsal text, a vydělal tak na své první auto,“ sdělil Černocký.

Pavel Sedláček
Pavel Sedláček

Tuzemské hudbě 60. let a historii českého rokenrolu a bigbítu se věnují i další knihy. Například nedávno vydavatelství Ikar nabídlo vzpomínky Františka Ringo Čecha pod názvem Generace Beatles aneb Rok stárnoucího rockera. Kniha mapuje více než 50 let, která autor prožil mezi rockovými muzikanty. Nahlíží nejen do jeho hudebního života, ale také do divadelního, televizního, malířského i soukromého.

Vydavatelství Euromedia Group 15. listopadu v Malostranské besedě pokřtí reprezentativní publikaci Olympic 50 vycházející k jubileu vzniku této skupiny. Velkoformátová kniha vypráví příběh nejstarší rockové kapely bývalého Československa a přinese na 240 stranách unikátní obrazový materiál a autorské texty.