Zlatá plaketa pro Vojtěcha Jasného

Praha - Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě vyznamenal scenáristu a režiséra Vojtěcha Jasného. Tvůrci proslulému lyrickým způsobem vyprávění předal Zlatou plaketu prezidenta republiky s dvouletým zpožděním, ocenění udělil u příležitosti umělcových 85. narozenin.

„Pan režisér byl tehdy v zahraničí, jsem rád, že mohu tomuto velkému filmaři předat ocenění dodatečně,“ uvedl Klaus. Ze setkání s prezidentem měl Jasný podle svých slov velmi dobrý dojem. „Dohodli jsme se, že se sejdeme, až bude mít svůj institut, a popovídáme si o politice,“ řekl Jasný.

Vojtěch Jasný se narodil 30. listopadu 1925 v Kelči v učitelské rodině. V roce 1945 sice začal studovat ruštinu a filozofii, brzy se ale dostal na FAMU na obor kamera. V dalších letech pak Jasný působil jako asistent profesora Karla Plicky. Již během studií začal spolupracovat s Karlem Kachyňou. Vytvořili spolu tandem, který je podepsán pod řadou dokumentárních filmů, a v této činnosti pokračovali i po studiích. Společně vykročili také ke hrané tvorbě, když v roce 1954 spolupracovali na snímku Dnes večer všechno skončí.

Jeho prvním samostatným filmem byly o dva roky později Zářijové noci podle divadelní hry Pavla Kohouta. Následovaly další snímky, z nichž tři tvoří jeho hlavní vklad do historie české kinematografie - Touha (1958), Až přijde kocour (1963) a vrchol Jasného domácí tvorby Všichni dobří rodáci (1968).

Scenárista a režisér Vojtěch Jasný (vpravo) převzal 8. listopadu na Pražském hradě Zlatou plaketu z rukou prezidenta Václava Klause.
Zdroj: ČTK

Po sovětské okupaci a změně politických poměrů se Jasný rozhodl pro odchod do exilu. Sedmdesátá léta jsou v jeho tvorbě vyplněna především prací pro západoněmeckou televizi. Podařilo se mu natočit i několik celovečerních děl, například v roce 1975 filmový přepis románu Heinricha Bölla Klaunovy názory. Po roce 1989 se vrátil ke svému největšímu filmovému úspěchu a na slavné Rodáky navázal v roce 1999 snímkem Návrat ztraceného ráje.

Jasný přednášel na vysokých školách ve Vídni, Salzburgu, Mnichově a New Yorku. Své vzpomínky a několik lekcí o filmu shrnul na konci devadesátých let do knihy Život a film. V roce 2007 obdržel ocenění Český lev za svůj celoživotní přínos české kinematografii. Po smrti své ženy v lednu 2012 žije v Bystrém, kde natočil své nejznámější filmy a kde pracuje na svém novém filmu, který se má odehrávat v Terezíně. „Už je to napsané, shánějí se finance. Udělám to jako velký film, scénář je krásný, je tam velký horor a velká láska,“ sdělil Jasný.