Tento způsob léta zdá se mi poněkud rozmarným

V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Olše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává, a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ stěžuje si již zlidovělou průpovídkou. Rozmarné léto Velikána filmu Jiřího Menzela sledujte v pondělí 12. listopadu od 21:40 na ČT2.

„Celé je to taková hříčka zdánlivě o ničem, ale ona je velmi hluboká, protože vypráví o životních karambolech, o tom, že chlapi jsou vždycky svým způsobem ješitní a něco předstírají a ženské s nimi manipulují a jsou marnivé,“ popisuje film publicista Jan Foll.

Trojice „hrdinů“ tráví většinu času mudrováním, plaváním a pitím. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet.

Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval právě útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí.

Video Ukázka z filmu Rozmarné léto
video

Ukázka z filmu Rozmarné léto

Ovšem věta „Tento způsob léta…“ zlidověla až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. „Film si unikátně pohrává s vančurovským jazykem a s náladami. Celé ladění je do obrazů francouzských impresionistů,“ upozorňuje Foll.

V hlavních rolích excelují Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák. Půvabnou Annu ztvárnila Jana Preissová, tehdy ovšem pod svým dívčím jménem Drchalová, a kouzelníka Arnoštka hraje sám Menzel.

Rozmarné léto (1967) - Režie Jiří Menzel. Hrají R. Hrušínský, V. Brodský, F. Řehák, M. Myslíková, J. Drchalová, J. Menzel a další. Scénář V. Nývlt a J. Menzel. Kamera J. Šofr.