Poslední rozloučení s Vladimírem Jiránkem

Praha - Rodina, přátelé a obdivovatelé humoru karikaturisty Vladimíra Jiránka, který zemřel po dlouhé a těžké nemoci 6. listopadu ve věku 74 let, ho dnes před polednem ve strašnickém krematoriu v Praze doprovodili na poslední cestě.

Poděkovali tak bystrému pozorovateli života, který přes půl století glosoval společenské a politické dění. Jeho záběr byl široký - jako karikaturista se vyjadřoval především kresbou, a potěšil tak statisíce svých příznivců. Ty nejmenší si získal vtipnými večerníčky.

„I v nejvážnějších chvílích je potřeba si zachovat humor,“ stálo vedle autoportrétu tohoto kreslíře na smutečním oznámení, na které rodina použila jeho nejoblíbenější rčení. Na oblibu animovaných králíků Boba a Bobka či kutilů Pata a Mata upozornily ve smuteční síni znělky těchto televizních snímků a vyvolaly na tvářích přítomných úsměv.

Video Poslední rozloučení s Vladimírem Jiránkem
video

Poslední rozloučení s Vladimírem Jiránkem

Během obřadu zazněly živě melodie Boba Dylana a Duka Ellingtona, herec Petr Kostka zarecitoval verše Jaroslava Seiferta. Mezi přítomnými byli například Iva Janžurová, Miloš Nesvadba, Ilja Racek, Jan Vodňanský, grafik Vladimír Suchánek a někdejší premiér Petr Pithart. Z Německa přijel karikaturista, ilustrátor, spisovatel a režisér Ivan Steiger.

Iva Janžurová: Velice něžně, křehce a vtipně dokázal postihnout to, co jsme vídávali kolem sebe.

Ivan Steiger: Jedním slovem karikaturisty bych řekl, že to byl lyrik, básník. Jeho obrázky se více zakládali na poezii, která byla pod obrázkem, než že bychom se tolik smáli těm figurkám.

Jiří Slíva: Vláďa byl pro mě typický svou neuvěřitelnou lehkostí.

Eva Jiránková: Po Vláďovi zbyla spousta obrázků, které jsou pořád nadčasové a krásné a lidi je neznají, protože Vláďa si vždycky kreslil do šuplíku. Myslím si, že si nás kreslí ještě teď.


Kreslíř Jiří Slíva (vlevo) a grafik Ivan Steiger se 15. listopadu rozloučili v krematoriu v pražských Strašnicích s karikaturistou Vladimírem Jiránkem, který zemřel 6. listopadu ve věku 74 let.
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Peška

Přišli i kolegové z České unie karikaturistů, kteří Jiránkovi v roce 2009 udělili výroční cenu Řád bílé opice. Rok předtím získal cenu Karla Poláčka v kategorii Humor moudrých, medailí Za zásluhy ho vyznamenal prezident Václav Klaus, který mu dnes poslal věnec. U katafalku s rakví byly také květy od premiéra Petra Nečase, Parlamentu, ministerstva kultury, Lidových novin, České televize, Ateliérů Bonton Zlín a Hnutí Brontosaurus.

„Budu na něj vzpomínat jako na člověka, který už v 60. letech formoval můj přístup k humoru, i jako na kolegu ze zadní stránky Mladého světa,“ řekl karikaturista Jiří Slíva. Jiránkův humor se mu líbil především kvůli nesmírné lehkosti, s níž glosoval i ty nejzapeklitější problémy politiky a společnosti. Obdivoval také jeho „kongeniální linku“, kterou ve svých kresbách používal. „Dneska už to tady nikdo neumí,“ dodal Slíva.

Když rakev s ostatky zesnulého opouštěla obřadní síň, zazněla slavná písnička skupiny Beatles All You Need is Love, tedy Vše, co potřebuješ, je láska.