Ve stínu bojkotu začíná v Ostravě 38. Ekofilm

Ostrava - V Ostravě dnes začíná mezinárodní filmový festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm 2012. Tento 38. ročník ale provází spory o nového pořadatele. Ministerstvo životního prostředí totiž akci po 15 letech přesunulo z jižních Čech do Ostravy. Podle osobností dříve s tímto festivalem úzce spojených je důvodem tohoto přesunu zmanipulované výběrové řízení. Asi osmdesát tuzemských filmařů se proto rozhodlo letošní ročník bojkotovat.

Ústředním tématem 38. ročníku festivalu, který potrvá do 9. prosince v Dolní oblasti Vítkovic, je znovupoužití (reuse) a recyklace. Dolní oblast podle organizátorů přesně koresponduje s podtitulem akce, protože areál s průmyslovou minulosti ožívá a znovu slouží lidem.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka festivalu:

„Myslíme si, že Ostrava si festival a jeho pořádání zaslouží. Nezastíráme, že na přípravu festivalu, který se chystá rok, máme dva měsíce, takže zažíváme hektické a náročné dny.“


Do soutěže se letos přihlásilo 105 snímků téměř z 20 zemí, dva ale přišly po termínu. Ve čtyřech kategoriích bude soutěžit 103 filmů.

Festival letos vzbuzuje silné emoce. Osobnosti, jež ho letos bojkotují, se obávají o úroveň přehlídky. Organizátoři letošního ročníku ale tvrdí, že vše je připraveno. Festivalu chtějí udržet kvalitní renomé. Zároveň poukázali na to, že festival byli schopni připravit s polovičním rozpočtem. Pořadatelství vyhráli na tři roky a na všechny ročníky mají devět milionů korun, tedy tři miliony na jeden.

Video Bojkot Ekofilmu kvůli novému pořadateli
video

Bojkot Ekofilmu kvůli novému pořadateli

Bojkot Ekofilmu kvůli novému pořadateli

S6 06.12.2012 6.00

Z Ostravy informuje Marta Pilařová