Řek Zorba - muzikálový příběh o životě a naději

Zlín - Možná jste také hltali román Nikose Kazatzakise Řek Zorba anebo vás nadchla stejnojmenná oscarová filmová adaptace s Anthonym Quinem v hlavní roli. Podle knihy vznikl také muzikál plný rozpáleného řeckého slunce a lidskosti. Díky němu se můžete s Řekem Zorbou setkávat od 8. porosince v Městském divadle Zlín.

Přijďte si poslechnout příběh! vyzývá diváky zlínská scéna. O čem? O Zorbovi! A také o životě… Zorba všechno, co prožvá, prožívá naplno. Lásku, smrt, přátelství, štěstí i nepřízeň osudu. „Doufám, že Řek Zorba bude dávat lidem sílu. Je to příběh, který má obrovské optimistické poselství,“ říká režisérka inscenace a umělecká šéfka divadla Hana Mikolášková o příběhu muže, který by pro život dokázal i zemřít.

Řeka Zorbu napsal řecký spisovatel Nikos Kazantzakis v polovině 40. letech minulého století. Vzpomíná v něm na blízkého člověka, který mu razantním způsobem proměnil život, převrátil žebříčky hodnot a vryl se nesmazatelně do jeho paměti. „Divadelní Zorba je stejný, jako byl ten reálný, kterého Kazantzakis skutečně potkal v roce 1916, kdy spolu těžili lignit,“ podotýká dramaturg Miroslav Ondra.

Řek Zorba
Řek Zorba
Více fotek
  • Řek Zorba zdroj: Městské divadlo Zlín http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4204/420377.jpg
  • Řek Zorba zdroj: Městské divadlo Zlín http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4204/420375.jpg
  • Řek Zorba zdroj: Městské divadlo Zlín http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4204/420383.jpg
  • Řek Zorba zdroj: Městské divadlo Zlín http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4204/420380.jpg

Do muzikálové podoby knihu převedli v 60. letech autoři slavných muzikálů Kabaret nebo například Chicago Joseph Stein, Fred Ebb a John Kander. Premiéra se konala na Brodawayi v roce 1968, čtyři roky po filmové verzi knihy s Anthonym Quinnem v hlavní roli.

Ve zlínském divadle budou v roli Zorby alternovat Dušan Sitek a Zdeněk Junák. Dvojí obsazení má i role stárnoucí kurtizány Hortensie (Bubulíny), v níž se střídají Helena Čermáková a Jana Tomečková. Čtveřice společně nazpívala píseň Canavaro:

Jako vypravěč Niko se představí Gustav Řezníček a v menších rolích i celý zbytek hereckého souboru. Na jeviště Městského divadla Zlín vtrhne Řek Zorba v premiérách 8. a 9. prosince. Tedy v předvečer druhé adventní neděle, upozorňují tvůrci. V době, kdy křesťanský svět věří, že už brzy přijde něco lepšího, kdy čekáme na naději. A právě o tom je Zorba! O naději. O víře, že bude líp. O touze překonat všechno zlé. O tom přežít v době jakékoli krize… 

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála