Jak se žilo za císaře pána

Praha - Expozicemi Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii pokračuje cyklus, který Národní muzeum přichystalo na sezonu 2012/13. Projekt představuje různé oblasti života za doby, kdy české země byly začleněny do habsburské monarchie, zejména dobu vlády Františka Josefa I. (18481916). Výstavy se v Nové budově Národního muzea pro veřejnost otevírají 13. prosince a potrvají do 9. června příštího roku.

Hlavní výstava cyklu Monarchie ukazuje období našich dějin, které s sebou neslo významné stopy tradice, jejž však nebránila bouřlivému modernizačnímu procesu celé společnosti. Na výstavě jsou k vidění jedinečné předměty spojené s panovníkem Františkem Josefem I. a jeho rodinou, ale i celá řada předmětů každodenního života obyvatel monarchie.

Pro návštěvníky jistě jeden z nejzajímavějších objektů budou originální tmavě modré sametové šaty, které patřily rakouské císařovně Alžbětě přezdívané Sissi. Výjimečný exponát zapůjčilo vídeňské Kunsthistorické muzeum. Pojistná hodnota šatů činí 800 000 eur (zhruba 20 milionů korun). V současnosti jde o nejdražší šaty v České republice, vystavují se zde poprvé, řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Video Rozhovar s Michalem Lukešem
video

Rozhovar s Michalem Lukešem

„Podařilo se nám šaty dostat do Prahy díky jednání s kolegy ze Schönbrunnu. Sissi je nosila předtím, než spáchal sebevraždu (1889) její jediný syn Rudolf. Poté už nosila pouze černé šaty,“ uvedl Lukeš. Vídeňské muzeum je získalo v roce 1964 z pozůstalosti císařovniny dvorní dámy. Jde o jedny z mála dochovaných šatů na světě z období Alžbětina mládí.

„O Sissi se říkalo, že je to žena s nejtenčím pasem v rakousko-uherské monarchii. Já říkám, že to je první prokázaná anorektička, protože ona opravdu držela drastické diety, cvičila a dávala si na postavu pozor,“ poznamenal Lukeš.

Šaty, které se původně nosily s krinolínou, tvoří korzet s krátkými balónovými rukávky a bohatá sukně s působivou vlečkou. Spodní část sukně zdobí po obvodu bohatě řasené pruhy ze stejného materiálu. Sissi, manželka císaře Františka Josefa I., považovala za svou největší pýchu dlouhé hnědé vlasy. Podnikala četné projížďky na koni, pěší výlety a mnoho času také trávila v domácí tělocvičně, kterou si nechala zřídit v paláci.

Střelecký terč Austrie, 1852, MSB v Jablonci nad Nisou.
Zdroj: Národní muzeum

Výstavy z cyklu Monarchie:

Pět objektů Národního muzea – osm výstav: 

Kouzelné hrací strojky České muzeum hudby, od 29. června 2012 

Sportsmeni v zemích českých Národní památník na Vítkově, od 7. září 2012 

Krmě – jídlo – žrádlo Národopisné muzeum – Musaion, od 5. října 2012 

Po stopě Karla Maye Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, od 25. října 2012

Monarchie Nová budova Národního muzea, od 13. prosince 2012 

Dětský svět za císaře pána Nová budova Národního muzea, od 13. prosince 2012 

Člověk ve fotografii Nová budova Národního muzea, od 13. prosince 2012 

Století valčíku a polky České muzeum hudby, od 9. března 2013