Česko se dočkalo Hobita

Praha - Po středeční půlnoci vstoupil do českých kin první díl filmové trilogie Hobit režiséra Petera Jacksona. Ve snímku s podtitulem Neočekávaná cesta natáčeném na Novém Zélandu se diváci vedle ústřední postavy Bilbo Pytlíka opět setkávají s čaroději Gandalfem a Sarumanem, trpaslíky či hobitem Frodem. Druhý díl bude mít světovou premiéru v prosinci 2013, závěrečný snímek trilogie se na filmová plátna dostane v červenci 2014.

Trochu nedobrovolným hrdinou filmu Hobit: Neočekávaná cesta je hobit Bilbo Pytlík, který se ocitne na dobrodružné výpravě, jejímž cílem je znovu si nárokovat ztracené trpasličí království Erebor okupované drakem Šmakem. Díky čaroději Gandalfu Šedému se Bilbo ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem. Jejich cesta je zavede do divočiny, přes tajemné země, kde narazí na zlobry a skřety, obří pavouky i kouzelníky. Bilbo se ztratí, setká se s Glumem a shodou okolností se zmocní zlatého prstenu „miláška“ těsně spojeného s osudem celé Středozemě.

Hobit natočený podle románu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky britského spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena je úvodní dílo k rozsáhlé trilogii Pán prstenů. Bez znalostí některých detailů a souvislostí z Hobita čtenář jen obtížně proniká do Pána prstenů.

Video První díl Hobita v českých kinech
video

První díl Hobita v českých kinech

První díl Hobita v českých kinech

STU6-13.12.12

Rozhovor s režisérem dabingu Petrem Sitárem

Pozvánka na film Hobit: Neočekávaná cesta

O filmové zpracování mnoha postavami zaplněného díla je velký zájem. Světová premiéra přes tři hodiny dlouhého filmu se uskutečnila 28. listopadu v novozélandské metropoli Wellington. U kritiků dlouho očekávaný snímek vyvolává smíšené reakce. Někteří ho označili jako nudný a zbytečně podrobný, jiní byli rozčarovaní způsobem, jakým využívá 3D technologii.

S tuzemskou premiérou jsou spojené také různé akce fanoušků děl spisovatele Tolkiena. Největší akce příznivců filmu Hobit: Neočekávaná cesta v České republice se uskuteční v pražském multikině Premiere Cinemas Park Hostivař 14. prosince, kde se podle organizátorů od 19:00 sejde více než 300 lidí v nejrůznějších kostýmech z Tolkienových knih.

Recenzi filmu Hobit - Neočekávaná cesta připravujeme.