Česko Oscara do stínu nezahalí

New York/Los Angeles - Český film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka nezasáhne do souboje o Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Vyplývá to z užšího seznamu devíti uchazečů o nominaci o cennou sošku, který dnes zveřejnila americká filmová akademie. Finálovou pětici cizojazyčných filmů oznámí spolu s ostatními nominacemi 10. ledna. Do klání se přihlásilo 71 filmových děl.

Na užší seznam se dostal například favorizovaný snímek Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho či dánské historické drama Královská aféra, které se natáčelo převážně v České republice. Je na něm i francouzský film Nedotknutelní režisérů Oliviera Nakachea a Erica Toledana, jemuž se v soutěži také přičítají velké šance.

Svého zástupce v užším seznamu má i kanadské drama Válečná čarodějka o dětských vojácích v Africe režiséra Kima Nguyena. Chile má stále v soutěži film No o referendu o generálu Augustu Pinochetovi režiséra Pabla Larraína. Do užšího výběru se dostal i islandský snímek Djúpi? (Hlubina) o snaze rybáře přežít v mrazivém oceánu po převrácení jeho lodi. Natočil jej Baltasar Kormákur.

V soutěži stále je i rumunský snímek Na druhé straně kopců o přátelství dvou žen, které vyrůstaly ve stejném sirotčinci. Jde o dílo režiséra Cristiana Mungiua, který v roce 2007 v Cannes získal Zlatou palmu za film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Norsko pak má stále naději na Oscara s filmem Kon-Tiki o legendární mořeplavbě Thora Heyerdahla režisérů Joachima Ronninga a Espena Sandberga. Posledním z devíti filmů v užším výběru pak je švýcarské drama z vysokohorského střediska L'Enfant d'en haut (Sestra) režisérky Ursuly Meierové.

Snímky na užší seznam uchazečů o Oscara pro nejlepší zahraniční film vybíralo podle akademie několik stovek jejích členů sídlících v Los Angeles. Na seznam se dostalo šest filmů, kterým dali nejvíce hlasů. Zbývající tři vybral výkonný výbor akademie pro ocenění za nejlepší cizojazyčný film.

Z filmu Davida Ondříčka Ve stínu (2012)
Zdroj: Falcon

Vůbec posledním českým filmem, který získal nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, byly Želary režiséra Ondřeje Trojana z roku 2003. Jediným českým filmem, který po roce 1989 získal Oscara, byl Kolja režiséra Jana Svěráka. Cenu obdržel na konci března 1997.

Ondříčkův film natočený v česko-slovensko-polsko-izraelské koprodukci je detektivkou s politickým nádechem z období před měnovou reformou v roce 1953. Příběh je nadčasovou úvahou o tom, do jaké míry může jedinec vzdorovat organizované síle zla prorostlé do státních struktur. Hlavní role ztvárnili Ivan Trojan a německý herec Sebastian Koch.