Interaktivní komiks aneb znovuoživení Malého Alenáše

Praha – Dnešní padesátníci mohou zavzpomínat na knížku Ivana Vyskočila Malý Alenáš, která vyšla v šedesátých letech. Nyní totiž ožívá, a to prostřednictvím komiksu pro počítače a tablety. Do interaktivní formy ji převedl výtvarník Matyáš Trnka – vnuk zakladatele české animované tvorby Jiřího Trnky.

Práce na projektu zabrala Trnkovi mladšímu čtyři roky. Kombinace hry a komiksu slouží pro všechny chytré telefony, počítače nebo tablety. Výhodou přístrojů s dotykovým displejem je, že mohou odkrývat krátké animace či nakreslené předměty vydávající zvuky.   

„Já jsem tomu pracovně říkal surrealismus pro děti, ale ono to vlastně až tak pro děti není právě proto, že těch vrstev je tam tolik. Což jsem se snažil převést do interaktivního komiksu,“ vyjádřil se autor. 

  • Malý Alenáš jako interaktivní komiks
    Malý Alenáš jako interaktivní komiks zdroj: ČT24
  • Malý Alenáš jako interaktivní komiks
    Malý Alenáš jako interaktivní komiks zdroj: ČT24

Malý Alenáš je příběh o správci snů, který je často přirovnávaný k Malému princi. Dějem provází Arnošt Goldflam coby vypravěč. „Každá věc, která je nutí k nějakému přemýšlení nebo vstupování do toho příběhu, je vždycky užitečná, zvlášť když ten příběh je tak osobitý a svérázný, jako je tady ten,“ domnívá se. 

Video Interaktivní komiks Malý Alenáš
video

Interaktivní komiks Malý Alenáš

Výtvarná realizace vyžadovala složité technické řešení. Komiks se navíc v hlavě autora začal rodit v době, kdy tablety ještě nebyly samozřejmostí. Kreslené originály výtvarník teď vystavuje v pražské galerii Vltavín.