Obchod na korze - oscarové drama na ČT

Jozef Kroner a Ida Kamińská v prvním československém filmu oceněném Oscarem. Obchod na korze (1965), drama z druhé světové války na Slovensku, odvysílá ČT2 dnes ve 21:55 a připomene tak hned dva Velikány filmu - Jana Kadára a Elmara Klose.

V roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů. Truhlář Tono Brtko (Jozef Kroner), poctivý a slušný člověk, pod nátlakem chamtivé manželky a vysoce postaveného švagra neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Rozálie Lautmannové (Ida Kamińská). Polohluchá paní nechápe, co se v zemi děje, a považuje Tona za svého pomocníka.

Doma a na veřejnosti ovšem Brtko předstírá, že „arizuje“. Ve skutečnosti u paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu…

  • Obchod na korze / Jozef Kroner
    Obchod na korze / Jozef Kroner zdroj: Bontonfilm
  • Obchod na korze / Ida Kamińská
    Obchod na korze / Ida Kamińská zdroj: Bontonfilm

Film je přepisem novely Past slovenského spisovatele Ladislava Grosmana, která vyšla v roce 1962 v časopise Plamen; později ji autor převedl do literárního scénáře a do knižní podoby pod názvem Obchod na korze. Tragikomický příběh, natočený ve Filmovém studiu Barrandov režisérskou dvojicí Ján Kadár a Elmar Klos, získal mnohá domácí i zahraniční ocenění, mimo jiné Oscara za nejlepší cizojazyčný film nebo Zvláštní čestné uznání pro Jozefa Kronera a Idu Kamińskou na XVIII. MFF v Cannes 1965.

Obchod na korze. Československo, 1965. Režie: Ján Kadár, Elmar Klos. Scénář: Ladislav Grosman, Jan Kadár, Elmar Klos. Kamera: Vladimír Novotný. Hudba: Zdeněk Liška. Hrají: Ida Kamińská, Jozef Kroner, Hana Slivková, Martin Hollý, Adam Matejka, Mikuláš Ladižinský aj.