Where Are We Now? David Bowie natočil singl, chystá album

Londýn - David Bowie překvapil své fanoušky a vydal v den svých 66. narozenin nový singl Where Are We Now? Po singlu bude v březnu následovat album The Next Day, které bude prvním studiovým albem slavného zpěváka a skladatele po deseti letech. Písnička Where Are We Now? je melancholickým pohledem na 70. léta, která Bowie částečně strávil v Berlíně.

Také videoklip písně provázejí černobílé záběry na německé hlavní město v době, kdy bylo rozdělené. Kritik britského listu London Evening Standard napsal, že „Bowieho nová píseň je … jemná, elegická a ohromujícím způsobem krásná“.

Zatím není jasné, zda Bowie vyjede na turné, které by provázelo vydání alba. The Next Day, které bude mít 14 skladeb, bude jeho prvním albem původních skladeb od Reality vydaného v roce 2003. Obal se zdá bude vycházet ze slavného alba Heroes z roku 1977, které bylo druhou částí Bowieho takzvané berlínské trilogie.

Vydavatelská společnost Columbia Records zdůraznila moment překvapení, když ve svém prohlášení uvedla, že nová píseň je „klenotem, který jako kdyby se objevil z ničeho nic“. „Pro Davida Bowieho je typické, že se vyhýbá kolotoči showbyznysu, přestože prodal přes 130 milionů alb, nemluvě o jeho velkém vlivu na oblasti, jako je umění, móda, sexuální výboje a komentování stavu společnosti,“ uvedla Columbia Records.

Ziggy Stardust

Bowie se narodil jako David Jones v Brixtonu v jižním Londýně a proslavil se v roce 1969 albem Space Oddity. Na albu i na koncertech tehdy vystupoval jako androgynní postava Ziggy Stardust. David Bowie je považován za jednu z nejvlivnějších rockových hvězd a prestižní londýnské muzeum Victoria and Albert mu věnovalo výstavu, která začne koncem března.

Později na sebe upozorňoval nejen experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů. Na tuto tradici navazuje i klip jeho nejnovější písničky - Bowieho obličej je posazen na plyšovou postavičku spojenou se siamským dvojčetem, která má obličej zatím neznámé ženy.

Během turné v roce 2004 absolvoval Bowie operaci srdce. Od té doby naposledy vystoupil v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku. Bowie odmítl možnost vystoupit při zahajovacím ceremoniálu loňských olympijských her v Londýně, přestože ho o to osobně prosil režisér show Danny Boyle.