Lincoln jde tvrdě za svým, v kapse má 12 nominací

Los Angeles - Nominace na filmovou událost roku ovládl Steven Spielberg a jeho snímek Lincoln. Film o americkém státníkovi posbíral celkem dvanáct nominací, včetně té za nejlepší snímek a za nejlepší režii. V závěsu za hollywoodským „matadorem“ se drží drama Pí a jeho život, které akademici navrhli jen o jedinkrát méně.

Lincoln ale přitom sbírá pozitivní ohlasy i na dalších festivalech či u dalších akademiků a filmových kritiků. Prvenství ve zveřejněném počtu nominací si drží také u Zlatých glóbů nebo u Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA), která Spielbergův životopisně-historický film nominovala hned v desítce kategorií.

Lincoln do české distribuce ještě nevstoupil. Podle filmového publicisty Jana Gregora z Aktuálně.cz jde po letech o velmi silný film. „Naznačuje, že se Steven Spielberg se vrací do formy,“ míní. Snímek by prý měl uspokojit i náročnějšího diváka. Hollywood podle něj na velkofilmy hodně sází, ačkoliv se propast mezi vkusem regulérního diváka a akademiky stále rozšiřuje. Díky čemuž Oscary prudce ztrácejí sledovanost.

Nominace na Oscara (nejlepší film)
Zdroj: ČT24

Ačkoliv se zdá, že už je nad slunce jasné, kdo si v únoru odnese zlatou sošku statného Oscara, pořadím může zamíchat právě zmíněný Pí a jeho život, „který zabodoval více, než se čekalo,“ říká Gregor. Literární adaptace režiséra Anga Leea tedy Lincolnovi dostatečně konkuruje, navíc se s ním utká v očekávaném rozhodnutí o nejlepší film. Akademie do něj celkem navrhla devět filmů.

Dalšími nominovanými snímky jsou drama Argo o záchraně rukojmí v Íránu, film Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) o honu na teroristu Usámu bin Ládina, rakouský snímek Láska, Nespoutaný Django, Bídníci, Terapie láskou a Divoká stvoření jižních krajin.

Nominace odhalila herečka Emma Stoneová spolu s moderátorem letošního oscarového ceremoniálu Sethem MacFarlanem, který má na svědomí např. sitcom Family Guy (Griffinovi). Filmové klání k obrazovkám přiláká diváky v noci z 24. na 25. února.

Kompletní seznam nominovaných si lze přečíst na oficiálních stránkách filmových cen. Česká republika svého filmového zástupce letos nemá. Konkurence pro snímek Ve stínu Davida Ondříčka byla příliš vysoká.

Video Publicista Jan Gregor o Oscarech
video

Publicista Jan Gregor o Oscarech

Publicista Jan Gregor o Oscarech

Nominace na Oscary zveřejněny

Rozhovor s Jindřiškou Bláhovou