Zlaté glóby překvapivě opanoval film Argo

Los Angeles - Filmaři převzali v americkém Los Angeles ceny Zlatý glóbus. Hlavním favoritem byl - podobně jako na blížících se Oscarech - historický snímek Lincoln režiséra Stevena Spielberga, jenž však ze sedmi nominací proměnil pouze jednu. Za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmovém dramatu si glóbus odnesl Daniel Day-Lewis. Bodovalo naopak drama Argo o íránské krizi s rukojmími. Získalo cenu pro nejlepší filmové drama i ocenění za režii Bena Afflecka. V kategorii pro nejlepší filmovou komedii či muzikál uspěli Bídníci.

Velké naděje, ale nakonec jen skromná sklizeň, tak dopadl na Zlatých glóbech Steven Spielberg se svým historickým dramatem o prezidentu spojených států Abrahamu Lincolnovi. Ze sedmi nominovaných uspěl jediný, herec Daniel Day-Lewis, který exceloval v hlavní roli. Lincolnovi, který je i favoritem letošních Oscarů, nepomohla ani překvapivá podpora Billa Clintona. Bývalý americký prezident snímek během ceremoniálu představil. Podle ohlasů amerických filmových kritiků tím filmu režiséra Stevena Spielberga nicméně vydláždil cestu k Oscaru pro nejlepší film.

I tam s ním bude soupeřit Argo, které ale filmová akademie na rozdíl od poroty Zlatých glóbů nenominovala na cenu za nejlepší režii. Současné ocenění, na něž byl nominován i Spielberg, Kathryn Bigelowová či Ang Lee, je tak pro Afflecka velkou náplastí. Při přebírání ale zněl skromně. „Na tom, jaká je to cena, vlastně nezáleží. Když se vaše jméno ocitne vedle lidí, kteří také byli nominováni (na letošní Zlaté glóby), je to výjimečný životní zážitek,“ řekl režisér a herec.

Video Na Zlatých glóbech bodovalo Argo a Bídníci, Lincoln propadl
video

Na Zlatých glóbech bodovalo Argo a Bídníci, Lincoln propadl

Na Zlatých glóbech bodovalo Argo a Bídníci, Lincoln propadl

Komentář Víta Pohanky

Rozhovor s Darinou Křivánkovou

Reportáž Lucie Klímové

Rakousko v Hollywoodu

Nejlepším zahraničním filmem se stala favorizovaná Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Cenu mu předal krajan, hvězda akčních filmů a bývalý politik Arnold Schwarzenegger. „Nikdy by mne nenapadlo, že dostanu v Hollywoodu cenu od Rakušana,“ podotkl režisér.

V hereckých kategoriích kromě Day-Lewise bodovala ještě Jessica Chastainová, která za ztvárnění agentky CIA ve filmu Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) o honu na teroristu Usámu bin Ládina získala ocenění pro nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmovém dramatu. Ceny za hlavní role v kategorii filmová komedie či muzikál si odnesl Hugh Jackman za Bídníky a Jennifer Lawrencová za Terapii láskou.

Ceremoniálu, který se odehrával v noci na dnešek SEČ v losangeleském hotelu Beverly Hilton, přihlížela řada hvězd včetně George Clooneyho, Leonarda DiCapria, Julianne Mooreové či Anne Hathawayové, která obdržela cenu za nejlepší ženský výkon ve vedlejší filmové roli za Bídníky. Mezi muži v této kategorii kraloval Rakušan Christoph Waltz za výkon ve filmu Nespoutaný Django. Cenu za tento film dostal i Quentin Tarantino, a to za scénář.

Jodie Fosterová v padesáti oceněna za celoživotní přínos

Ocenění za celoživotní dílo dostala v pouhých 50 letech herečka a režisérka Jodie Fosterová. V děkovné řeči připomínající proud vědomí, byť pečlivě připravený, poprvé na veřejnosti uvedla, že je lesba, se slovy, že její rodina to ví už dávno. Zároveň ale zdůraznila, že má právo na soukromí. Mluvila také o své tvorbě a blízkých. Mnoha přítomným herečkám při jejích slovech zvlhly oči. „Na dalších 50 let,“ zakončila Fosterová.

Daniel Day-Lewis jako Lincoln
Zdroj: oficiální stránky filmu Lincoln

V televizních kategoriích uspěl v dramatické kategorii špionážní seriál Homeland. Nejlepším komediálním seriálem se pak stala série o mladých Newyorčankách nazvaná Girls, která se považuje za „odvázanější“ a sprostší obdobu Sexu ve městě. Bodoval i televizní film Prezidentské volby, líčící vstup Sarah Palinové do souboje o Bílý dům v roce 2008.

Předávání cen poprvé moderovaly Tina Feyová a Amy Poehlerová. Ceremoniál přenášený televizní stanicí NBC byl ale neustále ve skluzu, a tak se obě komičky pořádně dostaly ke slovu pouze na jeho začátku. Vtipkovaly přitom na adresu přítomných hvězd. Navázaly tak - byť poněkud krotčeji - na uvaděče předchozích tří ročníků Rickyho Gervaise.

Jeden z prvních vtipů směřoval na adresu režisérky thrilleru Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) Bigelowové, která kvůli tomuto filmu čelila kritice pro údajnou obhajobu mučení. „Pokud jde o mučení, věřím dámě, která strávila tři roky v manželství s (režisérem) Jamesem Cameronem,“ řekla Poehlerová. Hathawayová si zase od dvojice komiček vyslechla, že v muzikálu Bídníci vypadala tak osaměle a naprosto opuštěně, jako když s hercem Jamesem Frankem uváděla Oscary.

Přehled držitelů cen Zlatý glóbus za rok 2012

 • Film - drama: Argo (režie Ben Affleck)
 • Filmový herec - drama: Daniel Day-Lewis - Lincoln
 • Filmová herečka - drama: Jessica Chastainová - Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci)
 • Film - komedie nebo muzikál: Bídníci (režie Tom Hooper)
 • Filmový herec - komedie nebo muzikál: Hugh Jackman - Bídníci
 • Filmová herečka - komedie nebo muzikál: Jennifer Lawrenceová - Terapie láskou
 • Animovaný film: Rebelka (režie Mark Andrews a Brenda Chapmanová)
 • Neanglicky mluvený film: Láska (režie Michael Haneke) - Rakousko
 • Filmová režie: Ben Affleck - Argo
 • Filmový herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz - Nespoutaný Django
 • Filmová herečka ve vedlejší roli: Anne Hathawayová - Bídníci
 • Filmový scénář: Quentin Tarantino - Nespoutaný Django
 • Filmová hudba: Mychael Danna - Pí a jeho život
 • Filmová píseň: Skyfall (hudba a text Adele a Paul Epworth) - Skyfall
 • Televizní seriál - drama: Homeland (Vlast)
 • Herec v televizním seriálu - drama: Damian Lewis - Homeland (Vlast)
 • Herečka v televizním seriálu - drama: Claire Danesová - Homeland (Vlast)
 • Televizní seriál - komedie nebo muzikál: Girls
 • Herec v televizním seriálu - komedie nebo muzikál: Don Cheadle - Profesionální lháři
 • Herečka v televizním seriálu - komedie nebo muzikál: Lena Dunhamová - Girls
 • Televizní film nebo minisérie: Prezidentské volby
 • Herec v televizním filmu nebo minisérii: Kevin Costner - Hatfieldovi a McCoyovi
 • Herečka v televizním filmu nebo minisérii: Julianne Mooreová - Prezidentské volby
 • Televizní herec ve vedlejší roli: Ed Harris - Prezidentské volby
 • Televizní herečka ve vedlejší roli: Maggie Smithová - Panství Downton
 • Cena Cecila DeMilla za celoživotní dílo: Jodie Fosterová

Zlaté glóby udělují zahraniční novináři v Hollywoodu. Považují se za druhé nejdůležitější filmové ceny po Oscarech a za důležitý ukazatel oscarových favoritů. Na rozdíl od Oscarů se na nich oceňuje i televizní produkce. Letos se glóby udělovaly už po sedmdesáté.