Zero Dark Thirty o zabití bin Ládina čelí kritice CIA i senátora McCaina

New York/Washington - Snímek o dopadení Usámy bin Ládina nazvaný Zero Dark Thirty vstoupil o víkendu do kin ve Spojených státech amerických. Produkce filmu se od počátku potýkala s neustálými změnami a kontroverzemi, které pokračují až dodnes. Snímek kritizuje vedení CIA i senátor John McCain. Thriller o smrti šéfa al-Káidy natočila režisérka Kathryn Bigelowová, která dostala Oscara za svůj předcházející film Smrt čeká všude.

Původně měl film vyprávět o bezmoci amerických tajných služeb při honu na Usámu bin Ládina. Po deseti letech pátrání však nastal zlom a jeden z nejhledanějších teroristů byl dopaden a zabit. Natáčení filmu bylo v té době již rozběhnuté. Scénář se tedy musel od první stránky přepsat. „Spousta práce šla do koše. Rozhodli jsme se však, že do toho půjdeme s dvojnásobným nasazením a povedlo se nám to,“ říká scénárista a producent Mark Boal.

Distribuce filmu se poté dlouho odkládala. Před prezidentskými volbami nesměl být snímek promítán z obavy, že by dělal reklamu tehdejšímu prezidentskému kandidátu Baracku Obamovi.

Při uvedení do kin se nyní snímek dočkal kritiky Ústřední zpravodajské služby (CIA) i Senátu. Vedení CIA vydalo prohlášení, podle kterého film události příliš dramatizuje a není historicky přesný. Zastupující ředitel CIA Michael Morell tvrdí, že Zero Dark Thirty vytváří mylné dojmy o fungování zpravodajské služby. „Chci, abyste věděli, že Zero Dark Thirty je dramatizace, ne realistické zobrazení skutečnosti,“ uvedl Morell v otevřeném dopisu zaměstnancům CIA. Doplnil, že CIA sice spolupracovala s filmaři při vzniku snímku, neměla ale žádný vliv na jeho závěrečnou podobu a vyznění.

Morellovi vadí především to, že film naznačuje, že rozhodující roli pro nalezení bin Ládinova úkrytu v Pákistánu hrálo mučení zajatců. „Některé informace sice pocházely od zajatců vystavených posíleným vyšetřovacím technikám, ale bylo tady mnoho jiných zdrojů,“ uvedl zastupující ředitel CIA.

Ze stejného důvodu jako Morell kritizovali Zero Dark Thirty někteří američtí senátoři. Film se prý „hrubě mýlí a je zavádějící“, když naznačuje, že k dopadení Usámy bin Ládina vedly informace získané mučením, napsali tři členové zpravodajského výboru amerického Senátu, demokraté Dianne Feinsteinová a Carl Levin, stejně jako republikán John McCain.

Waterboardingem získáte nejenom pravdu

Film údajně začíná scénou waterboardingu, kterým se u vyslýchaného navozuje pocit, že se topí. Později film naznačuje, že vězně mučení natolik oslabilo, že s ním bylo možné účinně manipulovat. Senátor a bývalý prezidentský kandidát John McCain, který byl pět a půl roku v zajetí za vietnamské války a je odpůrcem mučení, již film viděl a prohlásil, že je jím znechucen. „Film je hrubě nepřesný a zavádějící ve svých náznacích, že díky mučení získala CIA hlavní informace k dopadení Usámy bin Ládina,“ tvrdí McCain. „Mučením nebo waterboardingem získáte nejenom pravdivé informace.“

John McCain
Zdroj: Gettyimages Editorial/isifa

Filmaři kritiku odmítají. Bigelowová a scénárista Mark Boal v prohlášení uvedli, že zobrazili „různé kontroverzní praktiky a zpravodajské metody, které byly používány ve jménu dopadení bin Ládina“. Podle nich film ukazuje, že úspěšné dopadení bin Ládina není výsledkem jediné metody a že žádná jednotlivá scéna nezachycuje celkové úsilí zobrazované ve filmu.

Senátní komise bude zkoumat, jak úzce byli filmaři propojeni s jednotkami CIA a zda film skutečně zkresluje realitu. Autoři se brání, že prvek mučení tu je pouze jedním z aspektů práce. „Mnoho odborníků s námi spolupracovalo. Chtěli, aby práce, kterou sami odvedli, byla dobře prezentovaná. A za to si jich nesmírně vážím,“ brání film herec Chris Pratt. „Byla to velmi, velmi komplexní a náročná operace. To je na tom inspirující a podnětné,“ vysvětluje režisérka Bigelowová, proč se rozhodla dotáhnout natáčení filmu do konce.

„Kathryn Bigelowová byla okradena“

Snímek oceňují odborníci, kteří film nominovali v pěti kategoriích do boje o Oscary. Bigelowová nicméně nebyla nominována v kategorii za režii, ačkoliv kritici právě její práci hodnotí velice vysoko. Jedna z producentek filmu Megan Ellisonová na Twitteru napsala po oznámení nominací, že „Kathryn Bigelowová byla okradena“. Představitelka hlavní role agentky CIA Jessica Chastainová, která byla na Oscara navržena, uvedla, že má ze své nominace „hořkosladké“ pocity. „Jsem nadšena, ale také v šoku, že Kathryn nebyla nominována.“

Jessica Chastainová již získala za ztvárnění agentky CIA Zlatý glóbus pro nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmovém dramatu. Ve filmu dále hrají Mark Strong, Joel Edgerton, Scott Adkins a Chris Pratt. Hudbu zkomponoval známý skladatel Alexandre Desplat. Snímek Zero Dark Thirty již vyhrál několik vyznamných cen; stal se mimo jiné nejlepším filmem roku v hlasování organizace newyorských filmových profesionálů a akademiků National Board of Review (NBR).

Video Zero Dark Thirty
video

Zero Dark Thirty