Cena Osobnost roku našla dva příjemce

Praha - Cena Osobnost roku, která se uděluje žijícím autorům za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku, má letos dva vítěze. V hlasování odborné poroty získali shodný počet bodů Krištof Kintera a Pavel Mrkus. Oba dva bodovali se svými loňskými výstavami; Krištof Kintera dostal cenu už za rok 2011. Tehdy porota ocenila jeho pomník sebevrahům pod Nuselským mostem.

„V jedenáctileté historii ceny je to poprvé, kdy se něco takového stalo, ale pravidla to umožňují,“ řekl zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer. Kintera byl oceněn za výstavu Výsledky analýzy v Galerii hlavního města Prahy, která se stala nejnavštěvovanější výstavou současného umění v historii galerie. Během dvou a půl měsíce ji vidělo 21 000 lidí. Mrkus porotu zaujal výstavou Next Planet, kterou připravil pro Dům umění města Brna. Šlo o komplexní videoinstalaci zkoumající hranice mezi reálným a nereálným, datovým a hmotným, uvádějí pořadatelé.

Pavel Mrkus: Next Planet / Dům pánů z Kunštátu / Dům umění města Brna / 14. 12. 2011–5. 2. 2012 /
Zdroj: Artalk
Autor: Michaela Dvořáková

Cenu Osobnost roku organizuje časopis Art+Antiques a portál Artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. O vítězi rozhoduje desetičlenná porota, jejímiž členy letos byli Radek Horáček, Ondřej Chrobák, Magdaléna Juříková, Tomáš Knoflíček, Rostislav Koryčánek, Lenka Lindaurová, Pavlína Morganová, Marek Pokorný, Hana Rousová a Petr Vaňous.

„Hlavním smyslem ceny je připomenout nejzajímavější počiny na poli výtvarného umění za uplynulý rok. Které výstavy se dostanou do první desítky, je tak stejně důležité jako jméno vítěze,“ říká šéfredaktor Art+Antiques Jan Skřivánek. Na dalších příčkách se v hodnocení poroty umístili dvojice Jiří Franta a David Böhm, Stanislav Kolíbal, Richard Loskot, Dominik Lang, Pavla Sceránková, skupina Rafani, Ivan Kafka, Jaromír Novotný a Kateřina Šedá. V hlasování čtenářů získal nejvíce bodů Stanislav Kolíbal za svou retrospektivu v Jízdárně Pražského hradu.

Cena má podobu černého čtverce, který vytváří vždy předchozí laureát. „Černý čtverec od Krištofa Kintery dostane Pavel Mrkus, co ale dáme Krištofovi, budeme muset ještě vymyslet,“ uvedl Marcel Fišer. Kompletní seznam finalistů a informace o výstavách, za které byli nominováni, jsou k dispozici zde.