Velká manipulace s bulharskými filmy

Praha - Upřímně, kolik znáte bulharských filmů? Ať už jste jejich příznivci, anebo jsou pro vás španělskou vesnicí, mohl by vás zaujmout festival, který seznamuje s nejnovějšími tituly bulharské kinematografie. Jeden z nich - dokument Velká manipulace - bude mít na přehlídce ve dvou pražských kinech dokonce světovou premiéru.

Od 6. do 9. února bude promítnuto sedm snímků - tři hrané a čtyři dokumentární. Většinu z nich uvidí české publikum poprvé. Festival zahájí snímek Slunečno o setkání potomků jedné zatopené vesnice. Komedii Cizinec už předchází pověst úspěšného titulu - v Bulharsku přilákal v roce 2012 nejvíc diváků. Možná i proto, že si v něm vedlejší roli zahrál Christopher Lambert.

Třetím promítaným hraným titulem bude akční komedie Operace Fraška režiséra Vladislava Karamfilova-Vargaly. „Vztahuje se k současnosti, ke korupci v policii, v politice. Ale vše podává poměrně ironickou formou,“ doplnila ke snímku Jitka Trojanová z Bulharského kulturního institutu.

  • Cizinec (2012, režie: Niki Iliev)
    Cizinec (2012, režie: Niki Iliev) zdroj: Bulharský kulturní institut
  • Velká manipulace - Přechod aneb Co se s námi stalo (2013, režie: Atanas Kirjakov)
    Velká manipulace - Přechod aneb Co se s námi stalo (2013, režie: Atanas Kirjakov) zdroj: Bulharský kulturní institut

Výběrem tématu se zdá být podobný dokument Velká manipualce, který bude mít v pátek 8. února na festivalu světovou premiéru. Představí ho jeho režisér Atanas Kirjakov. „Zaměřuje se na přechod od roku 1989, politickou scénu a současnou podobu společnosti, která prošla v 90. letech v Bulharsku velkou krizí,“ prozradila Jitka Trojanová o snímku, který bude uveden s podtitulem Přechod aneb Co se s námi stalo.

Dokumentární sekci zastupují také Amatéři, vyprávějící o dvou ženách z amatérského spolku v jednom bulharském městečku, kde není moc peněz ani pracovních příležitostí. Hned dva tituly přiveze osobně do Prahy režisérka Adela Peevaová. Rozvod po albánsku je strhujícím příběhem z komunistické Albánie a snímek Čí je ta píseň? kritickým pohledem na Bulharsko.

Video Festival bulharských filmů
video

Festival bulharských filmů

Na pátý ročník Festivalu bulharských filmů můžete zajít od 6. do 9. února do pražského kina Lucerna (vstupné 80 Kč) a do Evropského domu (vstup na projekce zdarma). Filmy se promítají s českými titulky.