Na velikosti nezáleží - velký Veselý v drobné galerii

Prostor velmi komorní, svým původem, tvarem i náplní však neobyčejně zajímavý a přitažlivý byste našli v ulici Československých legií v Klatovech, v nenápadném domě s číslem 172, kde je soukromá advokátní kancelář. A také soukromá galerie, v níž bylo možné vidět díla význačných tvůrců. Aktuálně zde vystavuje Aleš Veselý.

Dům měl barokní fasádu, pod kterou byla objevena a byla konzervována renesanční sgrafitová omítka. Nad vstupním portálem je štukový znak s českým lvem a orlem. Domovní mázhaus před časem komplikovaně upravil místní architekt Lejsek, aby po další rekonstrukci arch. Jandou byla místu v letech 2007-2009 navrácena určitá klidná důstojnost a také aby prostor mohl plnit další role, jak si majitel domu představoval. Obrátil se na klatovsko-pražského sochaře Václava Fialu a ten začal kurátorsky místo naplňovat především sochařskými výstavami.

A tak ve městě, známém především dynamickou moderní Galerií Klatovy/Klenová, přibyla ještě jedna, originálně a svérázně zaměřená a vedená, ale kvalitní galerie. Dodnes drobné výstavní prostory zaplňovala na autorských výstavách známá a kvalitní jména - návštěvníci soukromé intimní galerie tak mohli spatřit díla autorů, jako je Scheubeck, Mizera, Koblasa, Wenke, Vitanovský nebo Šípek, Kačer…

 • Aleš Veselý / Stoupání k počátku
  Aleš Veselý / Stoupání k počátku zdroj: Václav Fiala
 • Aleš Veselý / Stoupání k počátku
  Aleš Veselý / Stoupání k počátku zdroj: Václav Fiala

Současná výstava patří jednomu z nejvýznamnějších českých tvůrců – Aleši Veselému. Po doslova a do písmene nabitých výstavách v nedávné minulosti v různých velkých českých galeriích, kde Veselý spolupracoval jako kurátor a byl spolutvůrcem výstavních koncepcí (např. Český Krumlov, Karlovy Vary…), jsme až zaskočeni drobnou a velmi citlivou instalací, jakousi introspekcí, která v křehkých měřítkách představuje hlavní témata Veselého tvorby. Takže i zde je ve studiích, náčrtech, drobnějších modelech citován životní autorův sen, obří realizace v Negevské poušti v Izraeli.

Vidíme zde však také připomínky dalších jeho realizací, velmi často známých ve zcela jiných, často gigantických měřítkách. Jedna z prací také představí novější realizace, pracující velmi vtipně s plastičností a zakřivením prostor a s optickým vtipem. Hlavním přínosem je však ono drobné měřítko celé expozice, které nijak neumenšuje kvalitu a sílu Veselého děl. Naopak tu dochází, se změnou úhlu pohledu a soustředěním na základní a vyzkoušené Veselého motivy, k sympatickému nadhledu a zostřenému vnímání.

 • Aleš Veselý / Stoupání k počátku
  Aleš Veselý / Stoupání k počátku zdroj: Václav Fiala
 • Aleš Veselý / Stoupání k počátku
  Aleš Veselý / Stoupání k počátku zdroj: Václav Fiala

Pro návštěvníka, který onu galerii vidí poprvé, je okouzlujícím celé prostředí a způsob prezentace. Chvályhodné využití nevelkého, přesto však po přestavbě elegantního prostoru na výrazně nekomerční prezentační místo dává tomuto pěknému západočeskému městu naději na možný případný rozvoj zajímavým směrem.

ALEŠ VESELÝ / STOUPÁNÍ K POČÁTKU. Galerie je veřejnosti přístupna po zazvonění v pracovní dny pondělí–čtvrtek 8–17, pátek 8–12. Po předchozí telefonické domluvě lze přijít i v jiné dny. Výstava potrvá do 28. února.