Jiří Dědeček oslaví šedesátiny albem Zabili trafikantku

Praha – Písničkáři, básníkovi a předsedovi českého centra PEN klubu Jiřímu Dědečkovi bude třináctého února šedesát let. Při té příležitosti vychází poprvé na CD jeho slavné album Zabili trafikantku se záznamem vystoupení v divadle Semafor v březnu roku 1989. Oslavy vyvrcholí 18. února koncertem v pražské Malostranské besedě, kam umělec mnoha talentů pozval i muzikantské kamarády - například Jana Buriana nebo Petra Skoumala.

Malostranská beseda je místem, kde začala kariéra Jiřího Dědečka, ovšem nikoliv koncertem. „Začal jsem jako uklízeč židlí v představeních Járy Cimrmana,“ vzpomíná Dědeček. Tehdy mu bylo čtrnáct let toužil po tom, stát se spisovatelem. „Myslel jsem, že budu sedět doma, občas přijde nějaký František Borový, přinese zálohu a já budu psát a psát.“

Na pódium ho dostal až písničkář Jan Burian, se kterým pak společně koncertovali dvanáct let. Burian s Dědečkem oslaví i narozeniny v Besedě. „Na koncertu vystoupí kamarádi, se kterými jsem spolupracoval, samozřejmě především Jan Burian, Petr Skoumal, Karel Holas, Václav Veselý a moje kapela Úterý, dcera Viktorie a ještě nějaká překvapení. Bohužel nepřijde Vladimír Mišík, který je tou dobou zaneprázdněný,“ prozradil Dědeček.

Dobrý protest song je útok proti blbci

Album Zabili trafikantku se jako LP objevilo v roce 1990. „Bylo natočeno rok předtím, a když si ho poslechnete, asi tušíte, že redaktorům vydavatelství Panton se do vydání moc nechtělo,“ vysvětlil Dědeček prodlevu ve vydání. Nyní mu CD k narozeninám vydává Supraphon. Šedesátiny Dědeček dále oslaví vydáním knížky povídek a novým albem písní.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Reportáž Jiřího Svobody

09.02.

Šedesátiny Jiřího Dědečka

Písničky Jiřího Dědečka jsou často protest songy. „Dobrý protest song, to je vlastně útok proti blbci obecně a blbec se nemění,“ říká sám bard. Hudební publicista Pavel Klusák dodává: „Cynismus mnoha textů je nakonec prostředkem, přes který nakonec řekne něco humanistického nebo o naději.“

„Já jsem byl pro policii malá ryba“

Odvážné a provokativní texty psal Dědeček už dávno před listopadovou revolucí, přes občasné zákazy však podle svých slov neměl větší potíže. „Já jsem byl pro policii malá ryba, a když se nějaké stížnosti vyskytly, tak šly k mému zřizovateli do Domu kultury v Trutnově. Tam s nimi nakládali velmi statečně,“ uvedl. Mnoho písniček z alba Zabili trafikantku hraje Dědeček na koncertech dodnes.

Absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pracoval jako tlumočník, později ve svobodném povolání. V roce 2006 byl zvolen předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu, třetí funkční mu začalo letos. Vyučuje také na Gymnáziu Josefa Škvoreckého.

Dědeček je také ekologickým aktivistou a politikem se silným vztahem k životnímu prostředí. Podporuje Děti Země a Hnutí DUHA. Ačkoliv dříve figuroval na kandidátce Balbínovy poetické strany, později několikrát kandidoval za Stranu zelených. V roce 2006 se o něm uvažovalo jako o možném ministru kultury.

Jiří Dědeček nedávno poskytl ČT24 rozhovor, ve kterém varuje před duchovní prázdnotou a plíživou rusifikací dnešní doby:

Poslechněte si také Dědečkovu píseň Doznání z alba Zabili trafikantku: