Irglová s Hansardem neuspěli jenom Once. Po Oscarovi mají i Grammy

Los Angeles - V americkém Los Angeles byly uděleny hudební ceny Grammy v hlavních kategoriích. Jednu z nich dostala i Češka Markéta Irglová spolu s Glenem Hansardem v kategorii muzikál za album Once. V nejprestižnější kategorii album roku byla úspěšná skupina Mumford & Sons, která si Grammy odnesla za desku Babel. Čeští fanoušci je budou moci za necelý měsíc slyšet naživo - vystoupí 6. března v Praze. Již patnáctou trofej může po dnešku doma na poličku zařadit i Paul McCartney, poprvé za sólovou desku.

Zdroj: ISIFA Autor: Matthew Eisman/WireImage

Oscara pro nejlepší filmovou píseň roku získali Irglová s Hansardem v roce 2008 za píseň Falling Slowly z filmové romance s názvem Once, v níž si oba i zahráli: Irglová ztvárnila roli české emigrantky, která se setká s dublinským pouličním muzikantem, jehož si zahrál Hansard. Muzikál, který vznikl podle filmu, napsal irský dramatik Enda Walsh a režíroval ho John Tiffany. Premiéru měl v roce 2011 a loni ovládl prestižní americké divadelní ceny Tony.

V kategorii píseň roku si „gramofónek“ odnáší nezávislá popová kapela fun. za skladbu We Are Young. Vítěznou píseň společně složili členové kapely Jack Antonoff, Nate Ruess a Andrew Dost. V jedné z nejprestižnějších kategorií nahrávka roku zvítězil Australan Gotye se skladbou Somebody That I Used To Know. Tento jeden z největších loňských hitů nazpíval Novozélanďan Kimbra. Gotye získal letos tři ocenění. S Kimbrou se prosadili i v kategorii nejlepší popové duo a Gotyeho album Making Mirrors bylo oceněno jako nejlepší alternativní album.

Britská zpěvačka Adele, která ovládla minulý ročník Grammy, si i letos odnáší ocenění za nejlepší popové sólové vystoupení za Set Fire to The Rain. Grammy za nejlepší popové album patří zpěvačce Kelly Clarksonové za album Stronger. Dvě ze svých šesti nominací proměnil Frank Ocean, když získal Grammy za nejlepší současné album, svůj debut Channel Orange. To bylo nominováno i v kategorii album roku, kde ale neuspělo. Druhou cenu ale Frank Ocean získal za píseň No Church in the Wild, na které spolupracoval s Jay-Z a Kanye Westem. A Česká republika nechala na letošních Grammy ještě stopu formou klipu Jay-Z a Kanye Westa, který se natáčel v Praze.

Svou šestou cenu Grammy získala zpěvačka Carrie Underwoodová, tentokrát za nejlepší country výkon v titulní písni z alba Blown Away.

Čtyři Grammy získali The Black Keys, včetně ceny pro Dana Auerbacha za producenta roku. Auerbachova píseň Lonely Boy získala cenu za nejlepší rockový singl a The Black Keys přidali i gramofónek za nejlepší rockové album El Camino.

Grammy získala i popová ikona z 60. let Paul McCartney. Pro bývalého „Brouka“ je to už 15. Grammy, tentokrát ale poprvé sólová, v kategorii tradiční popové vokální album za Kisses On The Bottom.

Legendární indický hráč na sitár a skladatel Ravi Shankar, který v prosinci zemřel v Kalifornii, byl posmrtně oceněn Grammy za nejlepší hudební album světové hudby The Living Room Sessions Part 1. Jeho jménem ho převzala jeho dcera Anouskhka, která byla nominována ve stejné kategorii. „Není to těžké, prohrát s vlastním otcem,“ řekla.

Velký comeback během předávání Grammy zaznamenal zpěvák Justin Timberlake, když se objevil na jevišti a za nadšeného jásotu zazpíval svou v lednu překvapivě vydanou píseň Suit & Tie. Timberlake, který se v minulých letech téměř výhradně soustředil na svou hereckou kariéru a na nejprestižnějších hudebních cenách se naposledy objevil před čtyřmi roky, zazpíval ještě druhou píseň za doprovodu orchestru.

Grammy jako pod lupou

Letos byl galavečer vyhlašování vítězů cen Grammy ve Staples Center provázen zvýšeným policejním dohledem. Jeho důvodem jsou obavy z možné pomsty bývalého losangeleského policisty Christophera Dornera, po němž úřady už několik dnů marně pátrají. Dorner v minulých dnech zastřelil tři lidi včetně jednoho policisty, v neděli vypsaly úřady za informace vedoucí k jeho dopadení rekordní odměnu ve výši jednoho milionu dolarů (zhruba 19 milionů korun).

O cenách rozhoduje americká Národní akademie nahrávacích umění a věd (NARAS), letos se rozdělují už po pětapadesáté celkem ve 110 kategoriích zahrnujících i jazzovou a klasickou hudbu. Přímý přenos z losangeleského Staples Center začal na televizní stanici CBS ve 02:00 SEČ, živě Grammy vysílala také ČT2. Předávání cen moderoval rapper LL Cool J.

Video Ceny Grammy
video

Ceny Grammy

Ceny Grammy

Nejsledovanější hudební ceny americké Grammy mají své držitele. Akademie ocenila například zpěváka Gotye, rockové duo Black Keys nebo britské folk rockery Mumford and Sons.

Grammy za rok 2012 jsou předány