Živá kultura dostane navíc 40 milionů. Podle umělců je to výsměch

Praha - Ministerstvo kultury oznámilo, že přidá ze svého rozpočtu 40 milionů korun na dotace živému umění. Původně měly být kráceny až o sto milionů oproti loňskému roku, což vyvolalo protesty příjemců grantů i zástupců komisí, které o rozdělení peněz rozhodují. Ministerstvo po schůzce s předsedy grantových komisí slíbilo, že rozpočet navýší. Umělcům však zmíněná suma nestačí a svolávají proto na čtvrtek demonstraci před ministerstvo kultury.

„To nám rozhodně stačit nebude. I v textu petice je požadavek na navýšení na úroveň roku 2008,“ uvedl pro ČT24 Jan Bělíček, spoluautor petice Zachraňte kulturu 2013. V roce 2008 čítal rozpočet na živou kulturu 648 milionů korun. Namísto slíbených 40 milionů tedy umělci žádají navýšení o zhruba 370 milionů ze současných 280 milionů pro živé umění.

„Rok 2008 byl mimořádný. Byl to rok předtím, než přišla ekonomická krize, a ministerstvo obdrželo nezvykle mnoho prostředků, takže byly otevřeny i zkušební programy. V dalším roce se hladina prostředků vrátila do svého standardu,“ hájí ministerstvo ředitel odboru umění, literatury a knihoven Milan Němeček ve Studiu ČT24.

„Demonstrace určitě bude“

Ministerstvo uvedlo, že se během února suma určená na granty zvýší o 20 milionů, což jsou peníze zbylé z loňského roku. V březnu by měly být po dohodě s ministerstvem financí uvolněny další, píše se v prohlášení ministerstva. Ministryně Alena Hanáková (TOP 09) údajně vyjednává o dalších prostředcích s ministrem financí a stranickým kolegou Miroslavem Kalouskem.

Video Rozhovor s Milanem Němečkem
video

Rozhovor s Milanem Němečkem

Rozhovor s Milanem Němečkem

12.02.

Rozhovor s Janem Bělíčkem

V pondělí zástupci iniciativy Zachraňte kulturu 2013 oznámili, že ve čtvrtek bude před ministerstvem kultury demonstrace proti údajné likvidaci živé kultury. Stejnojmennou petici na internetu podepsalo přes 4 000 lidí.

„Demonstrace určitě bude, je to žalostně málo, ani to nedostačuje úrovni minulého roku,“ reaguje za iniciativu Jan Vávra. Při šíření pozvánky na demonstraci se objevuje výzva, aby si účastníci přinesli jogurt jako odpověď na otázku, jaká živá kultura v ČR v roce 2013 zbude.

„Neprotestujeme jenom proti aktuálnímu stavu, který považujeme za nehorázný a za výsměch celé kulturní obci, ale proti celé tendenci. Ministerstvo kultury neustále testuje práh trpělivosti kulturní obce,“ říká Jan Bělíček.

Suma určená na dotace živému umění měla letos činit přibližně 280 milionů korun oproti loňským 372 milionům, přestože celkový rozpočet ministerstva se nezmenšil. Ministerstvo ale oponuje tím, že jeho reálný rozpočet klesl.

Letošní rozpočet ministerstva počítá s výdaji 8,9 miliardy korun, loni výdaje činily 8,4 miliardy. Ministerstvo navíc argumentuje tím, že suma 1,7 miliardy je určená na kofinancování projektů financovaných z EU. Skutečně prý tedy má k dispozici jen 7,2 miliardy, loni to bylo 7,39 miliardy korun.

Peníze jdou hlavně na příspěvkové organizace

„Letos má tedy ministerstvo kultury v rozpočtu o 150 milionů korun méně, což se projevilo právě poklesem objemu finančních prostředků určených na grantové programy,“ hájí se ministerstvo.

A dodává, že ze zákona musí financovat především svých 29 příspěvkových organizací. „Až zbylá část rozpočtu je určena na grantové programy, protože představují takzvanou nenárokovou položku. Proto bylo ministerstvo kultury nuceno krátit finanční prostředky právě v této oblasti,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Suma určená na provoz příspěvkových organizací v rozpočtu ministerstva stále roste, loni to bylo 64 procent, naopak podíl výdajů na podporu živého umění klesl z někdejších téměř deseti procent na čtyři procenta.

Také podíl výdajů na obnovu kulturních památek klesá, letos by to mělo být 400 milionů, což je šest procent rozpočtu a polovina sumy určená na památky v roce 2009.