Favority Andělů jsou Kryštof, Boris Carloff a Zrní

Praha - Akademie populární hudby zveřejnila nominace na letošní Ceny Anděl. Favoritem je skupina Kryštof se šesti nominacemi. Boris Carloff, nedávný vítěz ceny Apollo, má nominace čtyři včetně jedné v žánrové kategorii. Kapela Zrní má dvě nominace mezi hlavními cenami a dvě nominace v cenách žánrových.

Skupinou roku se může stát Charlie Straight, Kryštof nebo Zrní, zpěvákem roku Boris Carloff, Vojtěch Dyk nebo Richard Krajčo a nejlepší zpěvačkou Lucie Bílá, Iva Bittová nebo Aneta Langerová. Na objev roku kandiduje kapela A Banquet, Boris Carloff a Zrní. Novinkou letošních cen je mezi žánrovými cenami kategorie Punk a hardcore, v ní jsou nominovaní Drom, Pipes and Pints, See You In Hell a The Unholy Preachers.

Na všechny nominace Cen Anděl za rok 2012 se podívejte zde.

V loňském roce se kapelou roku stala Mandrage, cenu za skladbu roku získali Václav Neckář a Umakart, zpěvákem roku byl Tomáš Klus a nejlepší zpěvačkou Lenka Dusilová.

Akademie populární hudby se mění

Před letošním 22. ročníkem hudebních cen doznala změn Akademie populární hudby, která ceny udílí. Nově vznikl Výbor Cen Anděl, který vytipoval osobnosti a znalce hudební scény. V nové akademii jich zasedne téměř 130 a oproti minulým létům členy nebudou zástupci gramofirem ani manažeři umělců.

Osloveni naopak byli novináři, televizní a rozhlasoví publicisté a dramaturgové či prodejci hudby, kteří českou scénu systematicky sledují, oznámil člen výboru Jan Kábrt. V loňském roce vznikly v Česku nezávisle na sobě dvě nové hudební ceny, které se vůči Andělům vymezují, Apollo a Vinyla.

Organizátor Cen Anděl Lewron music center podepsal novou smlouvu s Mezinárodní federací hudebního průmyslu, na základě které Lewron není pouze organizátorem ceremoniálu, ale rovněž vyhlašovatelem. Má tedy na starosti také jmenování členů Akademie a její hlasování.

Video Rozhovor s Leškem Wronkou
video

Rozhovor s Leškem Wronkou

„Myslím, že tam změna vyšla dobře. Soustředili jsme se na to, aby v Akademii populární hudby byli lidé, kteří se každodenně zabývají českou populární scénou,“ komentuje změny Lešek Wronka, ředitel Lewron music center.

Ceny budou vyhlášeny 16. března v Průmyslovém paláci v přímém přenosu České televize od 21.15 hodin na programu ČT 1. Sošku Anděla si odnesou nejúspěšnější interpreti v celkem devíti hlavních kategoriích (včetně Síně slávy a Nejprodávanější desky roku), dále pak v devíti žánrových.

Žánrové ceny se budou rozdávat 8. března v Paláci Akropolis, jejich vítězové budou představeni v rámci hlavního slavnostního večera, který bude moderovat Leoš Mareš.

V počtu pár desítek míst dostane možnost se zúčastnit slavnostního ceremoniálu i veřejnost. Vstupenky budou v prodeji od 21. února. „Ceny přijdou předat známé české tváře se svými dětmi, které dostaly do vínku talent po svých rodičích. Za všechny můžeme jmenovat Janka Ledeckého se synem Jonášem nebo Vladimíra Mišíka se synem Adamem,“ uvedli pořadatelé.