Co bude s Mánesem? Jeho rekonstrukce se zastavila

Praha – Rekonstrukce výstavní síně Mánes už několik týdnů nepokračuje. Důvod? Je jím nedostatek peněz a z něj plynoucí spory ve správní radě Nadace českého výtvarného umění, které památka patří. Stavební práce přitom mají skončit už letos v červnu.

Podle předsedy správní rady Petra Siegla nadace jedná o půjčce s bankami. Obavy o včasné nedokončení rekonstrukce jsou prý zbytečné, hrozí nanejvýš tříměsíční prodleva. 

Dlouho chystaná oprava Mánesa začala loni, stát má přibližně 150 milionů, ze třetiny ji nadace plánovala hradit ze svých zdrojů. Další peníze se pokoušela sehnat u sponzorů nebo u evropských zdrojů. Před třemi lety také nadace jednala s tehdejším ředitelem ČEZu Martinem Romanem o sponzorském daru v řádech několika milionů, který se nakonec neuskutečnil. 

Roman totiž požadoval většinu ve správní radě. Jako jeho člověk do ní tehdy nastoupil Milan Bufka, v té době ředitel Galerie hlavního města Prahy. Po nenaplněné dohodě se šéfem ČEZu vyzvala rada Bufku, aby odstoupil, on tak ale neučinil. 

Nadace si nakonec chtěla vzít půjčku u banky a jako záruka měla sloužit právě budova výstavní síně. To ale zákon neumožňuje. A kvůli jeho údajnému porušení, statutu i etického kodexu nadace při sjednávání úvěru, správní rada nadace odvolala v listopadu své vedení. Jejich odvolání podle aktérů zásadně „zpochybnilo důvěryhodnost nadace v očích banky a jednání nové správní rady o úvěru byla neúspěšná“. 

K 1. lednu však vejde v platnost nadační zákon, který již umožní ručení majetkem nadace. Ta se chystá oslovit také Prahu, zda by do projektu nechtěla vstoupit. Odvolaní členové správní rady podle jejího předsedy zahájili rekonstrukci bez toho, aby měli zajištěno její finanční krytí.