Nedělní noc prozáří zlatý třpyt hvězdných Oscarů

Los Angeles - „Zlatý chlapík“ Oscar se již dnes večer usídlí v domácnosti u svého nového majitele. Americká Akademie filmových věd a umění rozhodne, jestli tím šťastným bude Steven Spielberg a jeho film Lincoln, Ang Lee s prozaickým dílem Pí a jeho život či nenadálý favorit Argo Bena Afflecka. Nebo všem předpokládaným vítězům nakonec vytře zrak někdo úplně jiný?

V soutěži o nejlepší film totiž soupeří hned několik snímků. Životopisný snímek o americkém prezidentu Abrahamu Lincolnovi je však podle dvanácti sesbíraných nominací největší favorit. Na paty mu však v posledních dnech došlápl thriller Argo. Ten líčí snahu Ústřední zpravodajské služby (CIA) dostat z Íránu americké diplomaty v přestrojení za filmový štáb. Snímek dostal hlavní cenu na Zlatých glóbech, britskou filmovou cenu BAFTA a další ocenění, která obvykle naznačují oscarové šance nominovaných filmů. 

Šanci na úspěch má zmíněný Pí a jeho život s jedenácti nominacemi nebo muzikál Bídníci s komedií Terapie láskou, které sesbíraly osm návrhů. Silného konkurenta představuje také Láska německo-rakouského tvůrce Hanekeho, Nespoutaný Django milovníka krve Quentina Tarantina nebo nezávislý film Divoká stvoření jižních krajin.

Nominace na Oscara (nejlepší film)
Zdroj: ČT24

V nejlepší herecké kategorii se kritici zatím údajně shodují na pětapadesátiletém Danielu Day-Lewisovi, který ztvárnil americkou hlavu státu ve výše zmíněném filmu Spielberga. Dostal letos snad všechny herecké ceny a mohl by se stát prvním mužem se třemi Oscary.

Rekordmanky však najdeme i mezi herečkami. O cenu se uchází devítiletá Quvenzhané Wallisová za film Divoká stvoření jižních krajin, která je zároveň nejmladší nominovanou herečkou v historii Oscarů. Hned opačnou pozici zastává pětaosmdesátiletá Emmanuelle Rivaová z dramatu Láska. O něco větší šance se však dávají Jessice Chastainové v roli agentky CIA (30 minut po půlnoci) a Jennifer Lawrencové (Terapie láskou).

Překvapením byl pro mnohé ale jistě fakt, že Ben Affleck nebyl nominován v kategorii nejlepší režie. O nejlepším režisérovi se tak rozhodne mezi Spielbergem, debutujícím Benhem Zeitlinem, Davidem O. Russellem, Leem a Michaelem Hanekem.

Moderátorem oscarového ceremoniálu bude letos poprvé komik Seth MacFarlane, který se proslavil jako tvůrce animovaného seriálu Griffinovi a letos debutoval jako režisér komedií Méďa. Při předávání Oscarů zazpívají Barbra Streisandová, Norah Jonesová, která vystoupí s nominovanou písní Everybody Needs a Best Friend právě z filmu Méďa, a britská zpěvačka Adele, která je nominovaná za píseň Skyfall.

Video Vstup a reportáž Martina Řezníčka
video

Vstup a reportáž Martina Řezníčka

Vstup a reportáž Martina Řezníčka

U 24.2.

Telefonát Martina Řezníčka