Ruku do ohně za nové divadlo!

Praha – To nejlepší z nového divadla představuje už pojedenácté festival Malá inventura. Hlavním cílem přehlídky experimentálních představení za rok 2012 je prezentace české kultury v zahraničí. „Dala bych ruku do ohně za to, že každý z těch projektů si zaslouží pozornost a může reprezentovat českou kulturu v zahraničí, což je cílem celého festivalu,“ říká ředitelka festivalu Adriana Světlíková. Pražská část inventura končí 28. února. Následovat ji budou regionální ozvěny.

Přehlídkou jednadvaceti zásadních inscenací z oblasti nového divadla za rok 2012 nabízí politický kabaret i představení založená především na pohybu. Diváci se také mohou setkávat přímo s tvůrci.

Jediný tuzemský festival svého druhu budou hostit pražské scény Divadlo Archa, Alfred ve dvoře, MeetFactory, Studio Hrdinů, Studio ALTA, Divadlo Ponec, Nová scéna Národního divadla a Experimentální prostor Roxy/NoD.

„Profesionalita se snoubí s originalitou“

„Letošní ročník je až nebývale pestrobarevný a téměř každý z avizovaných projektů má na svém kontě nejedno uznání. Profesionalita se konečně snoubí s originalitou. Doufejme, že se nám díky Malé inventuře podaří tento postřeh obhájit i v zahraničí,“ uvedla Světlíková.

Hlavním zahraničním hostem je mezinárodní projekt Men & Mahler, za nímž stojí přední světový taneční umělec Palle Granhoj. Jeho dvě festivalová představení budou uvedena v Divadle Ponec 27. a 28. února.

Festival má problémy s financemi, které souvisejí podle pořadatelů s nedostatečnou podporou živého umění ze strany ministerstva kultury. Do metropole přitom každoročně přijíždí mnoho zahraničních a regionálních ředitelů divadel, multifunkčních center, organizátorů festivalů a přehlídek.

Díky festivalu v minulých letech dovezli desítky představení českých umělců na kulturní akce a události do Belgie, Francie, Velké Británie, Německa, Rakouska, Dánska, na Island, do Norska, Itálie, Polska, Maďarska, na Slovensko, do Srbska, Slovinska, na Litvu, do Běloruska a Spojených států.

Díky divadelní seznamce s příznačným názvem „Sbal ho“ se v minulosti mohl ukázat v zahraničí například Vojta Švejda. Svá představení uvedl třeba na festivalech v Litvě, Rusku, v Itálii nebo Belgii. Letos na přehlídce uvedl představení Hodně malá čarodějnice.

Festival je součástí evropského projektu nevládních kulturních organizací DNA - Development of New Art Continuum. Po skončení Malé inventury následují festivalové ozvěny v regionech, první se uskuteční začátkem května v Plzni.

Video Reportáž Lucie Klímové
video

Reportáž Lucie Klímové