David Vávra: „Největší nepřítel architekta je nápad“

Kolín - V prostorách někdejší herecké zkušebny kolínského divadla vznikla galerie podle architektonického návrhu Davida Vávry. V celém novém interiéru je cítit respekt Vávry k původní architektuře Jindřicha Freiwalda, kterou „oprašoval jemným kartáčkem“, jak charakterizoval architekt a herec svůj přístup. Městská galerie k inauguraci uspořádala průřez tvorbou impresionistického krajináře a kolínského rodáka Václava Radimského (1867–1946).

Architekt Jindřich Freiwald je podepsán pod řadou kolínských budov včetně divadla. Vávra usiloval o to, aby jeho zásah nebyl vidět a aby Freiwaldovu ideu světelné spirituální galerie nerušil. „Nejtěžší bylo se nepředvádět. Sloužit. Největší nepřítel architekta je nápad,“ řekl Vávra novinářům o své dvouměsíční práci na projektu.

Vybudování kolínské galerie si vyžádalo 3,5 milionu korun, na nákladech se podílely divadlo i město. Původně prý Freiwald prostory dnešní galerie nazýval výstavní síní. Protože galerie v pravém slova smyslu to vlastně není, jelikož nemá sbírkotvornou činnost.

 • Z výstavy Václava Radimského Melancholie
  Z výstavy Václava Radimského Melancholie zdroj: ČTK
 • Otevření Městské galerie v Kolíně
  Otevření Městské galerie v Kolíně zdroj: ČTK

Zahajovací expozice zahrnuje 35 obrazů Radimského, který byl žákem slavného francouzského malíře Clauda Moneta. Kurátor měl objednáno 40 děl, ale všechno se nevešlo. „Radimský potřebuje trochu odstup, potřebuje svůj prostor, takže se to situovalo jen do stávajících zdí,“ vysvětlil ředitel divadla Luboš Růžička při slavnostním otevření. Výstava s názvem Melancholie potrvá do 23. června.

Vávra, kterého zná většina lidí z prostředí divadla Sklep, filmů a televize, má jako architekt široký záběr - od interiérů restaurací a barů přes novostavby rodinných domů až po přestavby rozsáhlejších objektů. V poslední době projektoval například dosud neuskutečněnou rekonstrukci kladenského divadla a je podepsán i pod studií plánované přestavby kutnohorského pivovaru, který opustila společnost Heineken. Na projekt ale zatím nejsou prostředky. „Jenom jsem vyslal inspirativní šíp a čekám, jestli s ním někdo zamává,“ uvedl Vávra ke svým aktivitám v Kutné Hoře.

 • Z výstavy Václava Radimského Melancholie
  Z výstavy Václava Radimského Melancholie zdroj: ČTK
 • Městská galerie v Kolíně
  Městská galerie v Kolíně zdroj: ČTK

Kolínské divadlo hodlá koncem září otevřít i divadelní klub, který by nabídl zázemí pro herce i diváky. Práce na přestavbě suterénu si vyžádají kolem 12 milionů korun. „Bude to jedno velké centrum pro všechny, kteří přijdou do divadla,“ poznamenal Růžička.