Smějte se, dokud můžete

Pardubice - "Tragédií je v životě hodně, život v podstatě končí tragicky, lidé na to chtějí zapomenout, a proto se chtějí smát," domnívá se herec Jiří Lábus, patron Grand festivalu smíchu. Jeho třináctý ročník představuje opět ve Východočeském divadle v Pardubicích nejlepší divadelní komedie uplynulé sezony.

Během jednoho týdne mohou diváci zhlédnout sedm nejlepších komedií na hlavní scéně, další porci zábavy jim zajistí nesoutěžní program, prolog a epilog festivalu. „Jsem ráda, když se sem dostanou představení, která nabízí nový pohled na žánr komedie,“ říká dramaturgyně festivalu Jana Uherová.

Přehlídku 25. února zahájila dánská komedie Řemeslníci v nastudování pražského Švandova divadla. Do soutěže byla vybrána také crazy variace slavné francouzské komedie Figarova svatba sousedního Klicperova divadla Hradec Králové, muzikál pro činoherce Bedřich Smetana: The Greatest Hits pražského Divadla ABC či krutá komedie o lásce Láska a peníze Divadla v Dlouhé z Prahy.

Zajít můžete do Pardbuic i na jednu z nejslavnějších frašek Brouk v hlavě, tentokrát v nastudování příbramského Divadla Antonína Dvořáka, a známou francouzskou komedii Blbec k večeři, kterou připravila domácí scéna. Poprvé se Grand festivalu smíchu účasní ostravské Národní divadlo moravsloslezské. Přivezlo lehkovážnou komedii seriózní publikum Jak důležité je mít.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Výkony herců hodnotí odborníci, studenti i sami diváci. Nejlepší soubor si odveze titul Komedie roku; podruhé v historii festivalu bude vyhlášena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. Záznam závěrečného galavčera už podeváté odvysílá Česká televize.