Příběh Jana Palacha vyvolal v Polsku mimořádný zájem

Varšava - Mimořádný zájem vyvolala v Polsku premiéra třídílné trilogie Hořící keř o Janu Palachovi. Minisérie natočená režisérkou Agnieszkou Hollandovou o Palachově upálení i počátku československé normalizace proniká po pražské premiéře postupně do zahraničí. Kromě Polska ji brzy uvedou i v Maďarsku a v Rumunsku.

Minisérie o Janu Palachovi sklízí v Polsku úspěch. K varšavským divákům má blízko snad i díky tomu, že Palachově ohnivé pochodni již v září 1968 předcházela polská živá pochodeň.  Ryszard Siwiec se na protest proti okupaci Československa zapálil na varšavském Stadiónu desetiletí. Jeho čin však nevzbudil větší pozornost a bezprostředně poté upadl na dlouhou dobu v zapomnění.

Nový film Agnieszky Hollandové proto patří i Siwcovi. „Cítila jsem, že ta linka existuje, i když to byli různí lidé a dvě jiné exprese,“ říká Hollandová, která má velmi blízko k českému prostředí. V době pražského jara studovala pražskou FAMU a aktivně se podílela na studentském hnutí.

Polská režisérka Agnieszka Hollandová na tiskové konferenci po projekci třídílného dramatu Hořící keř
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Hořící keř předcházela v Polsku pověst sice výborného filmu, který však vypráví o specifické české historii. Obavy, že detailům nebudou zahraniční diváci rozumět, naštěstí brzy opadly. „Ten film je velmi důležitý. Mám radost, že si ho váží Češi a Slováci, a jsem přesvědčený, že je velmi důležitý i pro Poláky,“ prohlásil polský prezident Bronislav Komorowski.

Podle polských kritiků a diváků film stylem i obsahem překročil české hranice. V Polsku film prošel první zatěžkávací zkouškou, brzy vyrazí do Maďarska a Rumunska. V jednání jsou podle producentů i západní Evropa a Spojené státy.

Bránit proti tomu zlu, na které člověk právě stačí

Jana Palacha představuje v současnosti v Polsku také výstava o jeho životě. Zhruba měsíc zůstane ve Varšavě a poté se přesune do dalších polských měst. Čtyřicet čtyři let po tragické smrti sklízí Jan Palach uznání i v zahraničí. Zůstává symbolem boje za svobodu i důstojnost, který nezná hranice. „Člověk musí bránit proti tomu zlu, na které právě stačí,“ řekl nedlouho před smrtí sám Palach.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

Reportáž Josefa Pazderky

27.02.

Hořící keř