Tichá dohoda s Kirkem Douglasem

Měl úspěch, peníze, krásnou ženu, ale musel za to zaplatit. Kirk Douglas v hlavní roli amerického filmu režiséra Elii Kazana. Velikáni filmu s ním uzavřou Tichou dohodu (1969) dnes ve 21:40 na Dvojce.

„Jsem svědkem vlastní existence“ či „Pokouším se naplno odhalit srdce Ameriky, odkrýt její soukolí“. Dva rozdílné citáty amerického režiséra Elii Kazana napovídající mnohé o jeho plodné, a nikoliv jednoznačné filmové tvorbě. Nalezneme je nepřímo také ve filmu Tichá dohoda, jehož natočení předcházel stejnojmenný Kazanův román, kde se pokusil zachytit postavení a pocity některých amerických intelektuálů v období šedesátých let.

Eddie Anderson (Kirk Douglas) by mohl být zcela a plně spokojen se svým životem. Je v nejlepších letech, má výborně placené místo u reklamní agentury jako uznávaný a obdivovaný odborník, má vzdělanou manželku Florence, z výborné rodiny, dorůstající adoptivní dceru Ellen, krásný dům s velkým bazénem – a také mladou milenku Gwen. Přesto má jednoho dne všeho dost a rozhodne se se vším skoncovat…

The Arrangement. USA, 1969. Režie a scénář: Elia Kazan. Kamera: Robert Surtees. Hudba: David Amram. Hrají: Kirk Douglas, Faye Dunawayová, Deborah Kerrová, Richard Boone, Hume Cronyn, Michael Higgins aj.