Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic a przniči pohádek

Děti, oblbované změkčilým Erbenem, mateřskou Němcovou a laskavými bratry Grimmovými, nechť zůstanou doma ve svých postýlkách (i když to, vzhledem k jejich aktuální otrlosti, je požadavek možná až příliš útlocitný)! Zapomeňte na to, co vám o těchto dvou kdysi nakecali, a berte to tak, že vám prostě neřekli všechno! Však se tomu také darmo neříká pohádka. Z potoků krve, slizu a ultimátní řežby a ve smrdutém dýmu ohořelých čarodějnických skeletů se tady totiž zásluhou norského režijního úchyla Tommyho Wirkoly, jemuž nic brutálního není cizí, vyloupne skutečný a nepřikrášlený příběh Jeníčka a Mařenky, drsná pravda (která není rozhodně pro každého) o tom, jak to tehdy skutečně bylo – a hlavně, co bylo potom…

Že je Wirkola talentovaný a také všeho schopný magor, jsme pochopili (tedy ti, kteří vydrželi) na oblíbených představeních úžasného béčkového šuntu, který se největším závislákům promítá po půlnoci na karlovarském filmovém festivalu, aby konečně nad ránem alespoň na chvíli vypnuli a usnuli. Wirkolův opus se jmenoval Mrtvý sníh a v zásadě to byla masakrózní vyvražďovačka, v níž účinkovali podmražení nazizombíci, studenti na horské chatě, určení k vynalézavé likvidaci, a pak už jen krev, střeva a další vyhřezlé vnitřnosti, vyvolávající (někdy dokonce současně) potřebu zvracet, smát se a usnout.

Zhruba po třech letech Wirkola znovu potvrzuje, že si rád smočí v jakékoli tělní tekutině, byť tentokrát se přece jen drží trochu zpátky, což zřejmě vyplývá z jeho pocitu, že zlidovělou pohádku sice je možné vykostit, ale zároveň je třeba dát si bacha, aby se to moc nepřehnalo a konzervativní staromilci mu nepřišli načechrat peří.

 • Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Jeremy Renner
  Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Jeremy Renner zdroj: Bontonfilm
 • Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Gemma Artertonová
  Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Gemma Artertonová zdroj: Bontonfilm

Na počátku se pro jistotu a sklerotiky fofrem odvypráví všeobecně známá a opisovaná pohádková verze a pak už může začít ultimátní gore a slasher mazec, ve kterém Jeníček a Mařenka konečně ukážou svoji pravou tvář. Na začátku vám sice přátelsky radí, abyste nikdy nelezli do cukrový chalupy, ale sami to tam zmákli docela obstojně. Když totiž šoupli svoji první babu jagu do pece, jako by jim došlo, že tohle je jejich pravý úděl, že přesně pro tohle se narodili – a navíc je to také začalo děsně bavit.

Tak se z nich stali slavní a populární lovci čarodějnic, kteří za úplatu čistí terén od nebezpečných a útočných jedubab, přičemž se čile ohánějí střídavě sekerou, kulometem nebo rotačním samostřílem, protože naporcovat tyhle tuhé a zlými kouzly nasáklé babizny je tvrdá, rukodělná makačka. Ale něčím se člověk živit musí! Teď právě je o vyčištění místního terénu, kde se začaly podezřele často ztrácet děti, požádal starosta Augšpurku, který správně pochopil, že místní pako šerif to nedokáže, a Jeníček a Mařenka tak stojí možná před svojí největší výzvou, neboť nablízku se chystá velký sabat a oni se tak budou muset k dalšímu vítězství dobrodit bublajícími potoky zkažené čarodějnické krve.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic
Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic
Více fotek
 • Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4437/443665.jpg
 • Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Jeremy Renner zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4437/443663.jpg
 • Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Gemma Artertonová zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4437/443667.jpg
 • Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Gemma Artertonová, Jeremy Renner zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4437/443660.jpg

Zní to jako pěkná ptákovina – a také to je pěkná ptákovina! Ale také je to pěkná palba! A když budete na necelou hodinu a půl resetovat mozek, zapomenete na logiku i poetiku klasických pohádek, přijmete nastavená pravidla a razantně uzemníte svá očekávání do béčkového levelu, kolorovaného estetikou krve a násilí a přizdobeného agresivním 3D, jež občas přitlačí a vychrstne vám nečekaně něco do obličeje, mohou ti z vás, kteří to takhle mají rádi, absolvovat tenhle výplach i docela v pohodě. Wirkola má totiž nápady, schopnost je realizovat a také cit pro nabušenou stopáž, kterou zbytečně nenatahuje – možná i proto, že si v závěru chytře zadělal na možné (chce se mi říci spíš téměř jisté) pokračování.

Docela by mně zajímalo, na co do téhle čarodějnické zabíječky nalákal na Oscara nominovaného seržanta z válečného opusu Smrt čeká všude Jeremyho Rennera, který má v současné době na háku nepochybně řadu daleko zajímavějších projektů, bourneovkami počínaje a MI5 a Avengers konče. Pořád čekám, kdy mi už konečně začne připadat jako věrohodný drsňák, ale i tady jsem měl pocit, že ho v klinči s čarodějnicemi, včetně čelovky, která zlomila nos zákeřnému šerifovi, překonává nekompromisní Mařenka. Gemma Artertonová, která se kdysi tolik nenacpala perníkem, a nemá teď tudíž cukrovku jako on, je dobře rostlá dívka, což latex jenom podtrhuje, ostatně jako od bývalé Bond Girl se po ní chce spíš, aby vypadala, než aby se předváděla jako charakterní herečka.

 • Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Famke Janssenová
  Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Famke Janssenová zdroj: Bontonfilm
 • Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Peter Stormare, Pihla Viitalaová
  Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic / Peter Stormare, Pihla Viitalaová zdroj: Bontonfilm

Pohádka o perníkové chaloupce je tu vlastně jen jako vysvětlení, odkud se Jeníček a Mařenka vzali a z čeho pramení jejich chronická alergie na ježibaby. Jde o to, zabít tu první, pak už to jde skoro samo, protože jediná dobrá čarodějnice je mrtvá čarodějnice! A tak se tu ve slušném tempu hláškuje, bojuje, čaruje a zabíjí a vy to můžete pohodově sledovat a možná se při tom trochu stydět, protože to je bez jakýchkoli nároků na vaše soustředění či pozornost (o intelektu vůbec nemluvě) myšlenkově a umělecky nicotné, ale zato opulentně akční, odvázané a barevné (byť zrovna tohle 3D brýle docela zkrouhnou).

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic je úchylný a bizarní film, o tom není sporu, který ovšem, díky tomu, že se evidentně nebere sám vážně, dokáže oslovit i normálního diváka, propláchnout mu hlavu a potom spořádaně odtéct do kalných béčkových zátok. Zdá se, že v tomhle začíná být norský samorost Tommy Wirkola sázka na jistotu.

HANSEL AND GRETEL: WITCH HUNTERS / JENÍČEK A MAŘENKA: LOVCI ČARODĚJNIC. USA 2013, 83 min., české titulky, od 12 let, 2D+3D. Režie: Tommy Wirkola. Scénář: Tommy Wirkola, Dante Harper. Kamera: Michael Bonvillain. Hudba: Atli Orvarsson. Hrají: Jeremy Renner (Jeníček), Gemma Artertonová (Mařenka), Famke Janssenová (Muriel), Peter Stormare (Berringer), Thomas Mann (Ben), Derek Mears (Edward). V kinech od 28. února 2013.