Cyril a Metoděj vystavují na Moravě

Brno - I Moravské zemské muzeum se připojilo ke 1150. výročí příchodu byzantské misie Cyrila a Metoděje na Moravu. V brněnském Paláci šlechtičen otevírá čtveřici výstav, které přiblíží dobu, život i dílo slovanských věrozvěstů.

Soubor výstav zaplnil celý palác. V přízemí jsou pod názvem Z Velké Moravy až do nepaměti a zpět k vidění fotografie Petra Francána z míst spjatých s Cyrilem, Metodějem a jejich žáky. V kapli najdou návštěvníci výstavu o ohlasech cyrilometodějské tradice v lidové kultuře. Tvoří ji keramika, poutní tisky nebo ojedinělá podmalba na skle zobrazující Bořivojův křest

Za hlavní výstavní částí se návštěvníci musí vypravit do druhého patra paláce. Expozice Cyril a Medotěj. Doba, život dílo chronologicky mapuje osud věrozvěstů a zároveň i Velké Moravy. Základem jsou archeologické nálezy - od kompletně přenesených hrobů velmožů s výbavou až po drobné mince byzantských císařů a písařské pomůcky, s nimiž žáci věrozvěstů ryli písmena do vosku na dřevěných destičkách. K unikátům patří pozlacené plakety s křesťanskými motivy a bronzový zvon z Bojné na Slovensku.

  • Strumický apoštol, cyrilský rukopis z Makedonie z 13. století (z výstavy Cyril a Metoděj - doba, život, dílo v Moravském zemském muzeu)
    Strumický apoštol, cyrilský rukopis z Makedonie z 13. století (z výstavy Cyril a Metoděj - doba, život, dílo v Moravském zemském muzeu) autor: Václav Šálek, zdroj: ČTK
  • Cyril a Metoděj - doba, život, dílo
    Cyril a Metoděj - doba, život, dílo autor: Václav Šálek, zdroj: ČTK

Historici vyvracejí častý omyl, že Cyril a Metoděj zprostředkovali Moravě první kontakt s křesťanstvím. Už před nimi přicházeli misionáři ze západu. „Samozřejmě ale Morava nebyla zcela křesťanská, přetrvávaly zde starší kulty a rituály. Prezentujeme proto dvojakost v myšlení tehdejších lidí,“ uvedl archeolog Luděk Galuška. Počátky křesťanství dokumentují první motivy křížů, dokladem pohanského kultu je třeba přívěšek s vyobrazením rohatého boha stád.

Další skupina předmětů sleduje Cyrilometodějské stopy v hudbě, divadle a literatuře. Návštěvníci spatří třeba faksimile rukopisu Glagolské mše Leoše Janáčka.

Model areálu v Modré u Velehradu (z výstavy Cyril a Metoděj - doba, život, dílo v Moravském zemském muzeu)
Model areálu v Modré u Velehradu (z výstavy Cyril a Metoděj - doba, život, dílo v Moravském zemském muzeu)

Výstava se veřejnosti otevře ve čtvrtek, potrvá do 29. září.