Děti, pozor! Vaše matka je možná Dvojitý agent

Praha – Práce dvojitého agenta je většinou doména mužů, co se však stane, pokud je mezi nimi žena, a ještě ke všemu matka? Simona Postlerová rozehrává v Divadle na Vinohradech špionážní thriller Dvojitý agent. Autorem díla je zlínský rodák Tom Stoppard.

Zdroj: Divadlo na Vinohradech Autor: Roman Černý

Mateřství je prací na plný úvazek, stejně jako agentka v tajných službách. Co to udělá s padouchy i kolektivem, který nabourá příchod atraktivní svobodné ženy? Hapgoodová začne pod krycím jménem „Matka“ úspěšně řídit tým a o úspěch usiluje do roztrhání těla. Velí přitom riskantním operacím, avšak současně se pokouší být dobrou mámou svému synovi, jehož otec má značku: neznámý. 

Tom Stoppard je původem Čech a zároveň velkým obdivovatelem her Václava Havla. Thriller Dvojitého agenta napsal na konci osmdesátých let hned po komedii To pravé, kterou na Vinohradech uvedli před osmi lety. Mimo to se podílí také na filmových scénářích, konkrétně na Zamilovaném Shakespearovi či Zlatém kompasu. 

  • Dvojitý agent, 2013, režie: Radovan Lipus
    Dvojitý agent, 2013, režie: Radovan Lipus autor: Roman Černý, zdroj: Divadlo na Vinohradech
  • Dvojitý agent, 2013, režie: Radovan Lipus
    Dvojitý agent, 2013, režie: Radovan Lipus autor: Roman Černý, zdroj: Divadlo na Vinohradech

Představu ženy ve světě mužů realizuje autor doslovně. Herečka Postlerová je totiž jedinou herečkou, která se ve hře objeví. Dokonce i její „sekretářku“ hraje muž. „Já si myslím, že to koření ženského světa tam musí týt a o to je to nejenom rajcovnější, ale i zajímavější,“ míní představitelka hlavní role. 

Parodie na filmy se špionážní tematikou pracuje mimo jiné se žánrovým klišé a typickými bonmoty, jaké jsou pro autora typické. „Je to rozhodně příběh o lásce a ta láska se tady projevuje v různých podobách, láska k tajné službě, láska ke kvantové fyzice, anebo láska k dítěti a mužům,“ nechal se slyšet režisér Radovan Lipus.

Video Simona Postlerová hraje Dvojitého agenta
video

Simona Postlerová hraje Dvojitého agenta