„Pražský“ Autoportrét Picassa uvidí po 22 letech Barcelonu

Praha - Jeden z nejvzácnějších obrazů z českých státních sbírek, Autoportrét Pabla Picassa z roku 1907, půjčí Národní galerie v Praze španělskému Picassovu muzeu v Barceloně. Muzeum na léto plánuje výstavu vlastních portrétů slavného umělce, jehož díla jsou i v Národní galerii. Výstava začne 31. května a obraz, který je běžně vystaven v pražském Veletržním paláci, poslouží jako její hlavní vizuální motiv.

Do barcelonského muzea se „pražský“ Picasso vrátí jako zápůjčka po 22 letech, také tehdy byl na obálce katalogu k výstavě. V Praze od pondělí o zápůjčce s ředitelem NG Vladimírem Röselem jedná šéf barcelonského muzea Bernardo Laniado-Romero. Projednávali také možnosti dalších výměn děl klasické moderny.

Autoportrét (1907) Pabla Picassa ze sbír…"Obraz je vrcholem Picassovy rané portrétní tvorby, pak začal vytvářet autoportréty až zase v roce 1917. Tímto autoportrétem končí raná část jeho tvorby, proto je tak důležitý," vysvětlil ředitel barcelonského muzea. Autoportrét z NG, který patří k přelomovým dílům moderního malířství, bude v Barceloně doplňovat autoportrét z roku 1906, který je v MoMA, autoportrét z rodinného vlastnictví Picassů a další z japonské soukromé sbírky a tři kresby z rodinného majetku z let 1905 a 1906.

Picassův Autoportrét je v NG díky známému českému sběrateli umění Vincenci Kramářovi, který dokázal jako jeden z prvních rozpoznat nadání Picassa a dalších kubistů. Kramář většinu své sbírky NG odkázal, včetně několika Picassových děl. Další část sbírky odkázal dědicům. Ti po roce 1989 žádali o díla z NG, neboť podle jejich názoru šlo o dar vynucený pod tlakem politické perzekuce. Soudy ale rozhodly, že díla zůstanou v majetku NG.


Obraz vycestuje za hranice i přesto, že v nedávných měsících stát nedoporučoval umělecká díla ze státních sbírek dočasně vyvážet z obavy před jejich zabavením kvůli trvající arbitráži s firmou Diag Human. Ministerstvo kultury například nepovolilo vývoz několika děl na výstavu v Polsku. Polsko ale nesplnilo podmínky právní záruky nezabavitelnosti děl. „Požádali jsme standardně ministerstvo kultury o vývozní povolení a dostali jsme ho,“ řekl Rösel.

NG od barcelonského muzea získá zápůjčku Picassovy keramiky na výstavu sochaře Jana Křížka, jednoho z nejvýznamnějších a neoriginálnějších českých umělců, kteří se usadili ve Francii. Jeho souhrnná expozice začne v červnu ve Valdštejnské jízdárně, uvede přes 300 jeho prací a zařadí umělce do mezinárodního kontextu, k němuž patřili právě třeba Picasso nebo Jean Dubuffet.