Začal Academia film Olomouc. Věnuje se matematice, sebevraždám i jídlu

Olomouc - Prvními projekcemi českých i zahraničních snímků začal v Olomouci 48. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc. Už na začátku je jasné, že o diváky nebude mít nouzi. Do včerejšího dne se na něj akreditovalo prostřednictvím internetu téměř 1900 lidí, pořadatelé očekávají až 3000 diváků. „Festivalu dominuje téma matematiky, představíme však celkem osm programových bloků,“ uvedl mluvčí festivalu Ondřej Čížek. Přehlídka dokumentárních filmů potrvá do neděle.

Festival odstartovala projekce filmu s názvem Příběh matematiky: Krása čísel a v české soutěži film věnovaný příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Jako zahajovací film vybrali pořadatelé snímek s názvem Já planeta. „Je to film, který se tematicky netýká ani jednoho z programových bloků a je mimo soutěž. Zachycuje prozkoumávání lidského těla až do mikroorgamismu, je to taková cesta do hlubin člověka,“ doplnil mluvčí festivalu.  

V programu je celkem 103 filmů, z toho ve světové soutěži 19 snímků a v české 15 filmů. Tématické bloky festivalu jsou věnovány vedle matematiky pseudovědě, videohrám, globálnímu oteplování, reálnému problému očkování, tématu sebevražd, třetímu pohlaví a dějinám jídla. Mezi hosty festivalu bude například čtyřiadvacetiletá Elise Andrewová, která loni v březnu na sociální síti Facebook založila stránku s vtipným i provokativním názvem I fucking love science. Její stránka má nyní více než čtyři miliony fanoušků a řadí se mezi nejsledovanější projekty popularizující vědu na internetu vůbec.

Mezi hlavní osobnosti bude patřit i prezident Americké asociace pro matematiku Paul Manthey Zorn, který přijede osobně převzít Cenu za přínos popularizaci vědy. Pořadatelé ocení také progresivní britskou BBC za její TV sérii Horizon. Ocenění převezme v Olomouci hlavní dramaturg tohoto vědeckého pořadu Aidan Laverty.