Mucha na dovolené v Japonsku, jeho epopej vyrazí na cesty

Praha – Slovanskou epopej čeká v budoucnu další stěhování. Tentokrát se podívá do Japonska. K převozu dojde až za čtyři roky, do roku 2017 bude tedy rozsáhlé dílo Alfonse Muchy nadále odpočívat ve Veletržním paláci v Praze, aby se posléze přesunulo do jedné z nejkvalitnějších galerií v zemi vycházejícího slunce.

Realizace zápůjčky už se dala do pohybu, hlavní město v těchto dnech dohodlo s japonskou delegací konkrétní podmínky pro vystavení obrazů. V Tokiu by cyklus dvaceti děl zůstal po dobu čtvrt roku. Expozice navíc proběhne v japonské Národní galerii, která patří k nejvybavenějším výstavním síním v zemi. 

Obě strany nyní pilují detaily, součástí jednání, které potrvá zřejmě až do podzimu, jsou samozřejmě i garance. Pojištění ve výši 50 milionů eur je záruka, kterou jsou za Muchu Japonci ochotni zaplatit. Česká metropole bude mít navíc částečný podíl na příjmu ze vstupného.   

„Mucha je v Japonsku velmi populární, romantický charakter jeho díla velmi souzní s japonským charakterem. Naše společnost už dokonce výstavu tohoto umělce pořádala. Nicméně teď bychom chtěli představit trochu jiného Muchu a to je právě Slovanská epopej,“ vysvětlil člen představenstva společnosti NHK Promotions. 

Leckdo si vzpomene, že se poslední cesta Slovanské epopeje mezi Moravským Krumlovem a Prahou neobešla bez protestů. Stěhování pláten provázely komplikované spory a demonstrace obyvatel v obou městech. Přestože Mucha dílo daroval Praze, dlouhou dobu na něj nemohla najít prostory, a tak se nakonec přesunula do zámku v Moravském Krumlově. Zchátralý zámek se však po letech přestal jevit jako ideální umístění, a proto se epopej převezla zpět do Prahy. 

Video Slovanská epopej bude vystavena i v Japonsku
video

Slovanská epopej bude vystavena i v Japonsku