Operní Oscary Češi nezískali

Londýn - Mezi nominovanými dirigenty na prestižní ocenění Opera Awards přezdívané „operní Oscary“ byli i čeští dirigenti Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša, ani jeden z nich však cenu nezískal. Iniciátory slavnostního večera, který proběhl v londýnském hotelu Hilton, byli britský podnikatel Harry Hyman a britský operní magazín Opera. Jeho prostřednictvím se do nominací zapojili operní kritici i operní publikum z celého světa. Ceny ve 22. kategoriích udílela desetičlenná porota složená z kritiků či pěvců.

Nejlepší světovou operní scénou je podle hlasování porotců opera ve Frankfurtu.

Cenu pro nejlepšího zpěváka si odnesl německý tenor Jonas Kaufmann, nejlepší zpěvačkou byla vyhlášena švédská sopranistka Nina Stemmeová.

Nejlepším dirigentemse pak stal Brit Antonio Pappano.

Bělohlávek byl nominován v kategorii CD díky nahrávce opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Cenu však získal George Petrou za Handelovu operu Alessandro. Hrůša se podílel na vzniku jednoho z nominovaných DVD, které zachycuje provedení opery Benjamina Brittena Padlí andělé na operním festivalu v anglickém Glyndebourne. Vítězství v kategorii DVD si odnesl britský dirigent Pappano.

V porotě zasedl například Peter Alward, bývalý šéf hudebního vydavatelství EMI Classics a ředitel Salcburského velikonočního festivalu. „Opera je významná umělecká forma a podle toho bychom k ní měli přistupovat. Důležité je, že bylo uznáno tolik kategorií,“ řekl před předáváním cen.

Oceněny byly například i nejvydařenější operní premiéry, nejlepší operní orchestry či nejlepší kostýmní výpravy a osvětlovači.