Nevídané, slýchané. Jihlava buduje zvukovou galerii

Jihlava - Do sklepení „přesunula“ Oblastní galerie Vysočiny nejprve hmat. Stálou expozici hmatového sochařství od nevidomých autorů by v těchto prostorách měl v příštím roce doplnit zvuk. Unikátní zvuková galerie má návštěvníky seznamovat s díly ze sbírky nových médií, kterou se jihlavská galerie chystá založit.

Zdroj: ISIFA//Getty Images Autor: Oli Scarff

Ve sklepení tak bude soustředěno umění, které není vizuální. Kurátorka Lenka Dolanová připomíná, že současní umělci pracují často i se zvukem. Vytvářejí nahrávky a pracují s prostorem, jímž zvuk různě prochází. „Myslíme, že ve druhé polovině příštího roku by mohla být ta expozice otevřena,“ odhaduje ředitel galerie Daniel Novák. O jiné stálé zvukové galerii neví. 

Exponáty ze zvukové galerie budou součástí sbírky nových médií. Jihlavská galerie se zaměří hlavně na umění pohyblivého obrazu a zvukové umění od 90. let 20. století. Postupně chce záběr rozšířit i na střední a východní Evropu. Sledovat bude například umělce pracující s videem, vytvářející videoinstalace a interaktivní díla. Součástí sbírky bude audiovizuální dokumentace galerijních akcí a rozhovorů s umělci.

Galerie u tohoto počinu ještě řeší řadu otázek, mimo jiné způsob vedení sbírky. „Uvažujeme o tom, že by existoval hard disk, na kterém by se ta díla ukládala. Samozřejmě je potřeba to zálohovat,“ uvedla Dolanová. Trh s těmito díly podle ní v podstatě neexistuje. „Budeme zjišťovat, jakým způsobem jsou vlastně umělci ochotni svá díla poskytnout,“ uzavřela.