Soňa Červená získá medaili Centra J. F. Kennedyho

Praha - Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená dostane zlatou medailí For Arts Centra J. F. Kennedyho. Zástupci centra pro hudební a dramatické umění ve Washingtonu ho zpěvačce předají 8. června v Praze. „Je to skvělá zpráva, zatím jsem k ocenění nedostala žádné zdůvodnění, ale jsem šťastná,“ prohlásila Červená.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

Soňu Červenou zavedlo účinkování v operách z Německa do milánské Scaly, do pařížské Velké opery, do Barcelony, na festivaly v Glyndebournu, Wexfordu, Edinburghu i na řadu amerických pódií. Jedenáct sezon zpívala v opeře v San Francisku, sedmkrát se objevila v Bayreuthu. Ve světě se etablovala jako vynikající pěvkyně händelovská, gluckovská i wagnerovská, ale tíhla k hudbě dvacátého století, na prvním místě k Janáčkovi.

Dvojnásobná držitelka titulu Komorní pěvkyně uzavřela svou operní dráhu, ale s divadlem je nadále spojena. Za mimořádný přínos divadelnímu umění převzala zvláštní cenu Thálie, Radokovu cenu získala za ztvárnění ústřední role v opeře Zítra se bude…

Před dvěma lety obdržela medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za dlouhodobý a cílevědomý přínos k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. V současné době se připravuje na roli v projektu 1914 režiséra Roberta Wilsona, který bude mít ve Stavovském divadle premiéru 29. dubna příštího roku.

Centrum J. F. Kennedyho pro umění hudební, dramatické a hudebně-dramatické nabízí kromě uměleckých představení také vzdělávací a další přesahující aktivity, které jsou placeny převážně ziskem ze vstupného, individuálními dárci, dary společností a soukromými nadacemi. Důležitá je zejména aktivita zabývající se uměleckým managementem.

Centrum bylo založeno v roce 1967 a ročně je zde odehráno přes 2 000 představení v devíti divadlech. Hostující představení a televizní, rádiové i internetové přenosy oslovují další miliony diváků po celém světě. Každý rok nabízí centrum také stovky volně přístupných představení, na kterých vystupují jak zahraniční, tak národní a lokální umělci.