Wannieck Gallery vybalila a znovu otevírá

Brno - Brněnská Wannieck Gallery, která v únoru dostala výpověď kvůli neplacení nájemného, bude dnes opět otevřena v zrekonstruované továrně Vaňkovka. Smlouvu znovu uzavřela s městskou společností Jižní centrum, která se proti opakování situace pojistila - zástupci galerie museli složit kauci ve výši ročního nájmu.

Galerie dlužila městu za nájem necelých půl milionu korun. Vedení galerie po výpovědi z nájmu dluh doplatilo a poté vedlo dlouhá vyjednávání s Jižním centrem o budoucí spolupráci. Místo vystěhování z prostor o velkosti zhruba 3 000 metrů čtverečních nakonec došlo k podepsání nové smlouvy na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 12 měsíců. Výše nájemného zůstává na 150 tisících korunách měsíčně.

Jedna z největších sbírek současného umění bude zpřístupněna od 2. května, aktuální výstavu děl Tomáše Císařovského a Eriky Bornové prodloužila galerie do konce měsíce. Podle smlouvy ale bude muset Wannieck Gallery také umožnit využití prostor pro koncerty Filharmonie Brno za snížené nájemné a nově zorganizovat dopravu a parkování v areálu.

Vyklízení Wannieck Gallery
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Na podzim se má Jižní centrum slučovat s jinou městskou společností - Brněnskými komunikacemi, budova bývalé strojírny, ve které Wannieck Gallery sídí, má přejít do správy města. A to už má svou vizi, co s ní - objevil se návrh založit nadaci na podporu umění a kultury, která by tyto prostory dostala na starost. To znamená, že by se soustředila na udržení stávajících sbírek, navíc by se snažila získat i granty a dotace na svoji činnost a nabízela komeční pronájmy těchto prostor.

Současní provozovatelé Wannieck Gallery ani odborná veřejnost se zatím na tento návrh moc netváří, podle nich je spíš z oblasti science fiction. Galerie podle nich rozhodně nebude moci fungovat bez donátorů, sama se neuživí. Vznik nadace ale město ještě neschválilo, bude se o ní teprve jednat.

Video Telefonát Zuzany Neuvirtové k otevření Wannieck Gallery
video

Telefonát Zuzany Neuvirtové k otevření Wannieck Gallery