Raubířská parta Péti Bajzy útočí na divadelní prkna

Brno - Dílo spisovatele Karla Poláčka Bylo nás pět ožívá na prknech brněnského Divadla Radost. Slavnostní premiéra hry se odehraje dnes večer a celý herecký soubor na ni zve dospělé i děti. Režii známých příhod ze světa dospívajících kluků si vzal na starost Vlastimil Peška.

Dobrodružství pětice kluků znají diváci asi nejlépe z televizní obrazovky nebo z knížek. Šestidílný seriál Bylo nás pět režiséra Karla Smyczka s Adamem Novákem v hlavní roli je notoricky známý, stejně jako rozhlasová verze namluvená Františkem Filipovským. 

Realita se podle Petra Jančaříka z Radosti mísí s fantazií. A to i přestože příběhy Poláček sepisoval před svou deportací do Terezína v roce 1943. Kniha navíc vyšla až o tři roky později. „Také v dramatizaci Divadla Radost je hlavní postavou a vypravěčem příběhu Péťa Bajza, syn obchodníka na malém městě, který se na počátku hry vrací do klukovských let,“ podotkl Jančařík.

Představení řadí tvůrčí tým mezi rodinné inscenace.  „Bylo nás pět je knížka, k níž se čtenáři často vracejí - bezpochyby proto, že je to vyprávění o dětství, o klukovském světě, v němž se realita mísí s fantazií a v němž jsou vzájemné vztahy přátelské, přehledné a upřímné,“ uzavřel Jančařík.