Nacistického Wagnera v Düsseldorfu vypískali

Düsseldorf - Pouhých třicet minut stačilo k tomu, aby návštěvníci premiéry opery Tannhäuser aneb Zápas pěvců na Wartburgu od Richarda Wagnera v německém Düsseldorfu začali bučet a odcházet. Režisér Burkhard Kosminski svou první operní inscenaci zasadil do doby nacistického režimu a vzniku Německé spolkové republiky a z bájného Tannhäusera učinil nacistického zločince.

Během předehry, která ukazuje zabíjení v plynové komoře, se herec ztvárňující Tannhäusera nahý noří do kříže sestaveného se skleněných kostek. Ty se následně zaplní mlhou. Ve Venušině sluji, u Wagnera doupěti tělesných rozkoší, se na jevišti odehraje střelecký masakr. Venuše v nacistické uniformě se svými přisluhovači z jednotek SS pobijí rodinu a přinutí Tannhäusera rovněž vraždit.

Zpěvák a šéfdirigent Axel Kober sklidil velký aplaus, režiséru Kosminskému, jakmile se objevil na jevišti, se ale dostalo jen rozzuřeného bučení. Mezi reakcemi publika se objevovala slova jako „urážka“ či „noční můra“. Kosminski se stal terčem hněvu některých diváků i na následné oslavě premiérového vystoupení, takže ředitel opery Christoph Meyer musel hosty vyzývat ke klidu.

Richard Wagner, považovaný za génia klasické hudby, žil v letech 1813 až 1883 a je klíčovým představitelem hudebního romantismu. V některých svých spisech se projevoval antisemitsky a jeho dílo proto dodnes budí kontroverze.

Podrobnosti o inscenaci na webu Deutsche Oper am Rhein.