Šampióni, celebrity, hřebci a jatka

Praha - Jak vypadají „šampióni“ dneška, ukazuje stejnojmenná výstava Štěpánky Steinové a Salima Issy v pražské Galerii Václava Špály. Jejich fotografie spájí portrét a dokument s prvky reklamní a módní fotografie. Expozice tak svedla dohromady třeba snímky Miroslava Krobota, Richarda Krajča, kladrubských hřebců a koňských jatek.

„Dnešní západní společnost je společnost podívané: kdo není vidět, jako by neexistoval. Nadvláda obrazů posiluje lidskou touhu po úspěchu a dokonalosti, která je hybnou silou na cestě, jak se stát celebritou, ikonou nebo jen uctívaným vůdcem v partě teenagerů – zkrátka šampionem,“ uvažuje kurátorka Martina Pachmanová na webu galerie.

Kdy se člověk stává celebritou?

Obdivovaný jedinec se však časem mění „ve vyumělkovaný obraz sebe sama, ve zboží na jedno nebo více použití“. Autoři zvolili netradiční tisk na levné role papíru, takže si každý návštěvník může z galerie některý z portrétů coby produkt odnést.

„Sledujeme právě ten moment, kdy se člověk stává celebritou,“ říká Salim Issa. Tvůrci zároveň konfrontují obraz bulvárních hvězd s lidmi, kteří se stali veřejně známými bez toho, aby svou auru celebrity jakkoli živili.

V roli „šampionů“ se na výstavě neocitli pouze lidé. Fotografové svůj objektiv zamířili i na koně z kladrubského hřebčína; protipól šlechtěných koní pak tvoří drastické, leč esteticky působivé snímky z koňských jatek.

Aniž by to autoři plánovali, vznikly fotografie jatek v době, kdy řada států Evropy vyšetřuje případy masových náhražek z koniny. „Řada jatek v naší zemi nás považovala za investigativní novináře, kteří prostě se chtějí dostat k tomu nejhoršímu,“ vypráví Štěpánka Steinová.

Dvojice Steinová–Issa společně tvoří již patnáct let. Zaměřuje se především na subjektivní dokument a módní fotografii. Výstava Šampióni potrvá v Galerii Václava Špály do 23. června 2013.