Laco Deczi dodatečně oslavil 75. narozeniny a koncertoval v Česku

Praha – Trumpetista, herec a malíř – Laco Deczi je i ve svých čerstvých pětasedmdesáti letech renesanční člověk. Právě vzhledem k dubnovým narozeninám přijel úspěšný umělec z New Yorku, aby v Česku v rámci turné objel pár měst.

Původem slovenský hudebník získával průpravu v tehdejším tanečním rozhlasovém orchestru, přestože zájem o hraní na trumpetu projevil už na základní škole (po vzoru svého strýce). Na té střední procházel několika hudebními soubory, v době vojny vystupoval jako host Studia 5 a později i jako host Jazzového studia. Po vojně působil v divadle Rokoko a následně v souboru Jazz Outsiders nebo v souboru Karla Velebného a Reduta kvartet, jehož se stal frontmanem. V roce 1967 založil skupinu Jazz Celula

České a slovenské publikum ho mimo jiné zná také z filmu Věry Chytilové Kalamita, kde si zahrál v roce 1981 po boku Bolka Polívky. Podle Decziho slov jej o účinkování ve snímku poprosila přímo sama režisérka. K filmu se v kariéře vrátil ještě dvakrát (Den, kdy nevyšlo slunce a Setkání v Praze, s vraždou), ale spíše z hlediska muzikálního – pro snímky psal hudbu.

Během osmdesátých let však umělec emigroval do Německa a posléze do New Yorku, kde se usadil natrvalo a kde i nadále pracuje jako vedoucí sestavy Jazz Celula New York. Do Evropy i do Česka se ale vrací pravidelně, téměř každé dva roky, a návštěvu vždy spojí s koncertním turné. 

Svou první desku vydal Deczi v sedmdesátých letech a do této doby jich nahrál téměř dvacet. Na kontě má i spolupráci s řadou světových jazzmanů jako Elvis Jones, Junior Cook, Bill Watrous a další. 

Zmínka byla ještě o malování – Déczi se věnuje hlavně olejomalbám a v roce 2005 vyšla publikace Pravdy zobrazující jeho malířskou tvorbu společně s historkami k jednotlivým obrazům.

Video Laco Deczi opět zahrál v Česku
video

Laco Deczi opět zahrál v Česku