Velký Leonardo vchází do kin. A bere s sebou Gatsbyho

New York – Velký Gatsby patří k velice očekáváným premiérám. Američanům už čekání uplynulo a snímek na motivy novely spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda konečně vstoupil do kin. První zahraniční filmové recenze jsou zatím pochvalné. Hlavní roli ztvárnil Leonardo DiCaprio, na něhož čekaly před Lincolnovým Centrem desítky fanoušků, režie se ujal Baz Luhrmann.

Film, od kterého se očekávalo hodně ještě dávno před premiérou. Velký Gatsby lákal nejenom hvězdným obsazením – fanoušky nasbíral také svým soundtrackem, který je napěchovaný muzikou od nejpopulárnějších hudebníků současnosti (např. Florence and the Machine, Emeli Sandé, Beyoncé, Jay-Z, The XX, Gotye, Jack White, Lana Del Rey nebo Sia) a hodlá útočit na všechny divákovy smysly. 

Písně získaly nádech zvuku třicátých let a jedná se o covery známých skladeb – např. Back to Black od Amy Winehouse nebo Bang Bang (My Baby Shot Me Down) od Cher. 

Fitzgeraldův román je považován za jeden ze symbolů jazzového věku v americké literatuře. Do New Yorku 20. let přijíždí mladík ze středozápadu uskutečnit svůj americký sen. Dostane se mezi smetánku, do jejích iluzí i zklamání. Za autorova života se novela mezi čtenáři příliš neujala, prodalo se jí jen několik tisíc výtisků a v době hospodářské krize se na ni zapomnělo úplně. Dnes má renomé jednoho z nejlepších románů 20. století. 

Režisér Luhrmann sebevědomě prohlásil, že DiCapriova role je zaručeně oscarová. „Leonardo je velký Gatsby sám o sobě. Já jsem jen malý kluk, který vyrůstal na venkově a měl sny. A teď tady stojím na červeném koberci,“ prohlásil filmař na premiéře. „Román jsem si znovu přečetl a fascinuje mě jeho komplexnost. A hrát Američana, který hledá sám sebe v jakési fata morganě, bylo pro mě víc než splněním snu,“ doplnila někdejší hvězda Titaniku, z níž ale vyrostl herec světového formátu. 

Čeští „natěšenci“ se filmu dočkají příští týden, kdy Gatsby zároveň zahájí filmový festival v Cannes.

Video Leonardo DiCaprio je Velký Gatsby
video

Leonardo DiCaprio je Velký Gatsby

Leonardo DiCaprio je Velký Gatsby

Reportáž Terezy Radvákové