Národní divadlo Brno je dále bez ředitele

Brno - Národní divadlo Brno dál zůstává bez ředitele. Odborná komise v čele s primátorem Romanem Onderkou (ČSSD) ani ve třetím kole nikoho nevybrala. Kandidáty na fukci byli finanční ředitel Národního divadla v Praze Martin Gerych a operní režisér Tomáš Šimerda.

„I ve třetím kole se komise jednoznačně shodla, že ani jednoho z uchazečů nedoporučí Radě města Brna,“ uvedl Onderka. Opakoval se tak výsledek loňského podzimního konkurzu, kdy komise také radním na funkci ředitele divadla nikoho nedoporučila.

Divadlo je bez šéfa od září loňského roku, kdy odstoupil tehdejší ředitel Daniel Dvořák. Instituci nyní dočasně vede provozní a výrobní náměstek Jan Petr.

Hledat šéfy aktivně?

Další výběrové řízení by podle doporučení komise mělo být uzavřené, odborníci tedy vytipují a osloví vybrané uchazeče. Podle Onderky by se konkurz měl uspořádat co nejdříve.

„Standardní postup u velkých divadel v Evropě je hledat šéfy aktivně a tento postup chceme zavést i při obsazování místa ředitele Národního divadla Brno,“ prohlásil ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian: „Národní divadlo v Brně je velmi významná instituce. Chceme proto vybrat nejvhodnějšího ředitele.“

Hledá se nástupce Daniela Dvořáka

Bývalý ředitel Daniel Dvořák v minulosti kritizoval nedostatečné financování divadla a neochotu města řešit problémy instituce. Jedním z úkolů současných uchazečů bylo například písemně nastínit směřování divadla. Podle členů komise to ale nestačí. Chtějí vytipovat osobnosti a prostřednictvím rozhovorů s nimi pak vybrat vhodného ředitele.

Dramaturgické plány divadla na příští sezonu jsou podle Onderky už hotové a
nový ředitel je tak zřejmě neovlivní.