Zemřel Thomas Messer, dlouholetý šéf Guggenheimova muzea

New York - Smutnou zprávu přinesl list The New York Times celému výtvarnému světu. Věhlasný ředitel světoznámého newyorského Guggenheimova muzea Thomas Maria Messer zemřel ve středu v New Yorku ve věku 93 let. Rodák z Bratislavy, který v meziválečném období vyrůstal v Praze, se do USA dostal za dramatických okolností těsně před válkou v roce 1939. V muzeu začal pracovat v roce 1961 a v jeho čele stál 27 let.

Pro své profesionální schopnosti a novátorství v metodách řízení muzea je Messer považován za jednu z nejuznávanějších osobností amerického moderního výstavnictví. Z muzea Solomona Guggenheima vytvořil jednu z nejvýznamnějších kulturních institucí v USA, rozšířil jeho sbírky a změnil je v globální instituci. Vychoval celou generaci kurátorů, kteří se významně uplatnili ve světě umění.

„Do americké instituce vnesl šarm a hodnoty starého světa. Dokázal vést neuvěřitelný dialog mezi poválečným americkým a evropským uměním,“ řekla americkému listu šéfka americké kanceláře aukční síně Sotheby's a bývalá Messerova spolupracovnice Lisa Dennisonová.

Messer se narodil do rodiny historika umění, jeho matka pocházela z hudebního prostředí. Jeho cesta z Prahy do světa začala dramaticky, když počátkem války v září 1939 loď Athenia, na níž se plavil do Británie, potopila německá ponorka. Messer se zachránil a dostal se do USA. Za války byl v Evropě jako tlumočník americké vojenské rozvědky.

Po skončení války působil v USA v malém muzeu v Roswellu ve státě Nové Mexiko, později v Ústavu soudobého umění v Bostonu. Z funkce šéfa Guggenheimova muzea na Manhattanu odešel v roce 1988, ve stejném roce opustil i Guggenheimovu nadaci, kterou řídil od roku 1980.

Kdykoli zajížděl Messner po roce 1989 do Evropy, vždy se snažil navštívit Prahu, kterou považoval za své nejoblíbenější místo v Evropě.