Evropské dotace zachraňují Tanec Praha. Uspěl i Artyčok

Praha - Třii české projekty získaly podporu, kterou v programu Kultura udílí Evropská unie. Za největší úspěch lze považovat žádost festivalu Tanec Praha, který o podporu soutěžil v oblasti kulturních festivalů: z 235 podaných žádostí bylo vybráno 11 festivalů a ze sedmi českých žadatelů uspěl právě jen Tanec Praha, který získá grant ve výši 100 tisíc eur, tedy asi 2,6 milionu korun.

Z 18 českých žádostí podaných o krátkodobý evropský grant uspěla pouze Akademie výtvarných umění s projektem Artyčok.tv. On-line audiovizuální archiv dění v současném umění získá 95 800 eur, tedy přibližně 2,5 milionu korun.

Mezi dlouhodobými projekty uspěl Institut umění - Divadelní ústav s projektem Sdílený prostor: Hudba, počasí a politika, který z různých hledisek zkoumá scénografii a má být součástí Pražského Quadriennale. Institut na něj získá 1,2 milionu eur, tedy asi 32,7 milionu korun.

Z ministerstva nejméně za deset let

„Cítili jsme, že situace kolem financování ze strany ministerstva kultury je tak napjatá, že jestli vůbec chceme jubilejní 25. ročník festivalu uspořádat, musíme do toho jít, i když úspěšnost v této oblasti je tak nízká,“ říká ředitelka festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

Rozpočet přehlídky počítal s tím, že přibližně stejnou sumu jako z EU, tedy 2,5 milionu korun, by mohl dostat od města a státu. V roce 2008 dostal od ministerstva kultury 3,7 milionu korun, nejvíce ve své historii. „Letos jsme ale po dalším krácení dostali jen 1,5 milionu, nejméně za deset let,“ řekla ředitelka.

V roli spoluorganizátora se krátkodobých projektů, které mohou trvat nejdéle dva roky, zúčastní dalších 12 českých organizací. Čtyři české organizace (DAMU, ProFitArt Company, Zahrada a opět Institut umění - Divadelní ústav) uspěly v roli spoluorganizátora v rámci dlouhodobých projektů.

Na dlouhodobé projekty EU rozdá skoro 24 milionů eur, tedy přibližně 619 milionů korun. Tyto projekty musí tvořit minimálně šest subjektů ze šesti zemí. Na krátkodobé bude rozděleno pro 114 projektů celkem 19,7 milionu eur, tedy 512 milionů korun. Krátkodobé projekty musejí trvat maximálně dva roky a dotace představuje také maximálně 50 procent nákladů.

Další podrobnosti o udělování dotací hledejte zde.

Program Culture

na období let 2007−2013 je programem Evropské unie pro částečné financování především mezinárodních projektů z  oblasti kultury. Hlavním cílem je povznést kulturní oblast sdílenou Evropany, a to prostřednictvím rozvoje kulturní spolupráce mezi tvůrci, kulturními aktéry a kulturními institucemi, s cílem podpořit vznik evropského občanství.