Zemřel zakládající člen The Doors Ray Manzarek

Los Angeles - Ray Manzarek, klávesista a člen skupiny The Doors, zemřel v pondělí ve věku 74 let po boji s rakovinou. Manzarek stál v roce 1965 u zrodu legendární kapely, která se stala symbolem revolty druhé poloviny 60. let.

Zdroj: ISIFA//WireImage Autor: Chelsea Lauren

The Doors vznikli v Los Angeles, kde Manzarek studoval kinematografii a především kde potkal básníka Jima Morrisona. Vedle nich ji tvořili ještě kytarista Robby Krieger a bubeník John Densmore. K jejím nejznámějsím hitům patřily skladby „Break On Through to the Other Side“ nebo „Light My Fire“.

Morrison se díky skupině stal jednou z nejslavnějších hudebních ikon historie. Zemřel v roce 1971 v Paříži, kdy jej našla mrtvého ve vaně jeho přítelkyně. Oficiální příčinou smrti byl infarkt. Po Morrisonově smrti zbylá trojice s bubeníkem Johnem Densmorem koncertovala ještě dva roky, pak se kapela rozpadla.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Manzarek se dal na sólovou dráhu a natočil několik alb (např. The Golden Scarab či The Whole Thing Started With Rock & Roll), v 80. letech také produkoval filmy o The Doors. V roce 2002 začal společně vystupovat se zbývajícím členem kapely - Robbym Kriegerem. Dvakrát se vydali také do Česka, naposledy v červenci 2011 koncertovali v Praze na akci pod hlavičkou trutnovského hudebního festivalu.