Zemřel zakládající člen The Doors Ray Manzarek

Los Angeles - Ray Manzarek, klávesista a člen skupiny The Doors, zemřel v pondělí ve věku 74 let po boji s rakovinou. Manzarek stál v roce 1965 u zrodu legendární kapely, která se stala symbolem revolty druhé poloviny 60. let.

Zdroj: ISIFA//WireImage Autor: Chelsea Lauren

The Doors vznikli v Los Angeles, kde Manzarek studoval kinematografii a především kde potkal básníka Jima Morrisona. Vedle nich ji tvořili ještě kytarista Robby Krieger a bubeník John Densmore. K jejím nejznámějsím hitům patřily skladby „Break On Through to the Other Side“ nebo „Light My Fire“.

Morrison se díky skupině stal jednou z nejslavnějších hudebních ikon historie. Zemřel v roce 1971 v Paříži, kdy jej našla mrtvého ve vaně jeho přítelkyně. Oficiální příčinou smrti byl infarkt. Po Morrisonově smrti zbylá trojice s bubeníkem Johnem Densmorem koncertovala ještě dva roky, pak se kapela rozpadla.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Reportáž Petra Viziny

21.05.

Kdo byl Ray Manzarek?

Události, komentáře

Manzarek se dal na sólovou dráhu a natočil několik alb (např. The Golden Scarab či The Whole Thing Started With Rock & Roll), v 80. letech také produkoval filmy o The Doors. V roce 2002 začal společně vystupovat se zbývajícím členem kapely - Robbym Kriegerem. Dvakrát se vydali také do Česka, naposledy v červenci 2011 koncertovali v Praze na akci pod hlavičkou trutnovského hudebního festivalu.